عراق: روزانه ۳۵۰۰ ویزا برای زائران ایرانی صادر می شود

کربلا
Image caption تعداد زیادی از ایرانیان برای زیارت اماکن مقدس شیعه به شهرهای مختلف عراق سفر می کنند

محمد مجید الشیخ، سفیر عراق در تهران گفته است که روزانه حدود ۳۵۰۰ روادید برای ایرانیان متقاضی سفر زیارتی به عراق صادر می شود و این رقم در برخی مناسبت ها به پنج هزار نفر هم می رسد.

آقای مجید الشیخ در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا همچنین از افزایش تعداد پرواز هواپیماها بین ایران و عراق و اعطای مجوز پرواز به شرکت هواپیمایی ایران ایر در آینده نزدیک خبر داد.

او گفت: "اکنون هواپیمایی العراقیه در هفته چهار پرواز به بغداد و نجف دارد و از طریق هواپیمایی ماهان نیز سه پرواز به بغداد و نجف انجام می شود و پروازهایی نیز به اربیل برقرار است که در مجموع تقریبا حدود نه پرواز به عراق در هفته انجام می شود. در آینده نیز قرار است به شرکت هواپیمایی ایران ایر مجوز داده می شود."

از زمان سقوط حکومت صدام حسین و با وجود خشونت های خیابانی و نا امنی در عراق تعداد زیادی از ایرانیان برای دیدار و زیارت به شهر های مقدس شیعیان در این کشور سفر می کنند.

آقای مجید الشیخ، با اشاره به ایرانیانی که به دلیل ورود بدون روادید و غیر قانونی به این کشور بازداشت شده اند گفت: "تلاش می کنیم تمام زندانیانی را که به این شکل به عراق سفر کرده اند و اکنون در زندان هستند به دستور نخست وزیر به زودی آزاد شوند."

او درباره تامین امنیت کاروان های زیارتی که تحت نظر دولت ایران به این کشور سفر می کنند گفت که مشکل خاصی وجود ندارد و شرکت های امنیتی این زائران را محافظت می کنند اما توصیه کرد که اگر کسانی قصد سفر شخصی به عراق را دارند بهتر است از هواپیما استفاده کنند.

پیش تر غلامرضا رضائیان رئیس پلیس مهاجرت و اتباع خارجی ایران گفته بود که از روز پنج شنبه اول مرداد سالجاری اعزام زائران به اماکن مقدس در عراق فقط از طریق سازمان حج و زیارت امکان پذیر است.

او گفته بود که تمام کسانی که قصد دارند برای زیارت به عراق سفر کنند، حتی آنهایی که قبلا ویزا گرفته اند باید از فردا به نمایندگی های سازمان حج و زیارت در استانها مراجعه کنند و سازمان حج و زیارت موظف است که این افراد را سازماندهی و برای زیارت اعزام کند.

نزدیک به یک ماه پیش به گروهی از ایرانیانی که برای زیارت اماکن مقدس در عراق به آن کشور رفته بودند در بین راه حمله شد و در این حمله بیش از 37 نفر کشته و مجروح شدند.

این حادثه در چهل کیلومتری مرز خسروی روی داد و یک گروه مسلح به سمت اتوبوس حامل زائران ایرانی تیراندازی کردند.

نجف، سامره و کربلا از مهمترین شهرهایی است که زائران شیعه از جمله از ایران، بحرین، عربستان، عمان، امارات و کویت به آنجا سفر می کنند.

مطالب مرتبط