سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی شیوا نظرآهاری شد

شیوا نظر آهاری
Image caption گفته می شود که یکی از اتهامات شیوا نظرآهاری محاربه است

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار اطلاعیه ای خواهان آزادی شیوا نظرآهاری و برگزاری دادگاه عادلانه برای او شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در این اطلاعیه که روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ( اول سپتامبر) منتشر شد، از مقامات ایران خواسته است که امکان دسترسی به وکیل و زمان کافی برای تهیه دفاعیه در مقابل اتهامات وارده را به خانم نظرآهاری بدهند.

خانم نظرآهاری، از فعالان حقوق بشر و از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر ایران است که سال گذشته، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد.

او پس از نزدیک به صد روز بازداشت، با قرار وثیقه آزاد شد، اما اواخر آذر ماه سال گذشته خورشیدی، زمانی که قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری را داشت، بار دیگر بازداشت شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است که زندانی کردن خانم نظر‌آهاری پیش از محاکمه رسمی، نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی و قوانین بین‌المللی است.

همزمان "کنگره اسلامی آمریکا" جایزه ای با عنوان "فعال اجتماعی پشت میله های زندان" را به شیوا نظر آهاری اهدا کرد.

این جایزه به فعالان مدنی اهدا می شود که در جامعه خود تاثیر گذار بوده و هم اکنون در زندان به سر می برند.

کنگره اسلامی آمریکا یک سازمان حقوق مدنی است که پس از واقعه یازدهم سپتامبر در راستای توسعه تسامح و تبادل آرا میان مسلمانان و سایر ادیان آغاز به کار کرد و دفاتری در واشنگتن، بوستون، قاهره و بصره دارد.

شهرزاد کریمان، مادر خانم نظرآهاری روز چهارشنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) به بی بی سی فارسی گفته بود که محمد شریف، یکی از وکلای دخترش در پرونده او اتهام محاربه را دیده و این مسئله بسیار نگران کننده است.

خانم کریمان بازداشت طولانی و بدون برگزاری محاکمه را غیر قانونی دانسته و گفته بود که مقامات قوه قضائیه به او گفته اند که دادگاه خانم نظرآهاری در تاریخ ۱۳ شهریور ماه برگزار می شود.

مطالب مرتبط