سخنان متناقض مسئولان ایرانی درباره واردات برنج

برنج
Image caption در چهار ماهه اول سال بیش از سی صد هزار تن برنج وارد ایران شده است

در حالی که وزارت جهاد کشاورزی ایران از ممنوعیت واردات برنج خبر می دهد، وزارت بازرگانی می گوید که واردات برنج کماکان ادامه دارد.

عباس حاجیان، مدیرکل دفتر حمایت از سرمایه گذاری و توسعه وزارت جهاد کشاورزی گفته در حال حاضر این وزارت خانه واردات برنج را ممنوع کرده است.

آقای حاجیان به خبرگزاری مهر گفت: "در کارگروهی که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است، واردات هر نوع محصولی در زمان برداشت ممنوع است."

هم اکنون زمان برداشت برنج در ایران است و کارشناسان بر این اعتقادند که دولت حداقل در زمان برداشت، باید برای چند ماه جلوی واردات را بگیرد تا کشاورزان بتوانند محصولات خود را بفروشند.

این درحالی است که مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی ایران پیش از این اعلام کرده بود که واردات برنج تا زمان اعلام آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای قانون "افزایش بهره وری محصولات کشاورزی" هم چون گذشته ادامه دارد.

بر اساس قانون "افزایش بهره وری بخش کشاورزی"، محصولات کشاورزی فقط با مجوز وزارت جهاد کشاورزی باید وارد کشور شوند.

حمید صافدل، معاون سازمان توسعه تجارت هم از ادامه واردات برنج با تایید وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: "وزارت بازرگانی بر اساس مجوزهایی که وزارت جهاد ارائه می دهد، کار ثبت سفارش برای واردات برنج را اعلام می کند".

آقای صافدل در ادامه گفت: "البته بزودی ضوابط ثبت سفارش برای واردات برنج تغییر می کند".

در چهار ماهه اول سال ۱۳۸۹ بیش از سی صد هزار تن برنج وارد کشور شده است.

ایران سالانه دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج مصرف می کند، تولید داخلی حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و دولت برای تامین نیازهای داخلی هر سال مقداری برنج خارجی وارد می کند.

مطالب مرتبط