صادارات گاز ایران به ترکیه از فردا آغاز می شود

خط لوله انتقال گاز
Image caption خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه بارها منفجر شده است

با آماده شدن خط لوله گاز ایران به ترکیه، از روز شنبه ۱۳ شهریور (چهارم سپتامبر) صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته می شود.

ولی الله دینی مدیر منطقه ۸ شرکت گاز ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: "با رفع موانع موجود، ایران آماده صادرات گاز به کشور همسایه است".

جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران هم هفته گذشته گفته بود که صادرات گاز ایران به ترکیه حداکثر پس از ده روز از سر گرفته خواهد شد.

مقام های ترکیه روز چهارشنبه ۳ شهریور از قطع جریان انتقال گاز طبیعی ایران به ترکیه خبر داده و گفته بودند از سرگیری واردات گاز از ایران ممکن است یک هفته به طول بیانجامد.

خبرگزاری نفت و انرژی وزارت نفت ایران (شانا) به نقل از مجید بوجارزاده رئیس روابط عمومی شرکت گاز ایران، توقف صادرات گاز ایران به ترکیه را به دلیل "مشکلات عملیاتی در خط لوله صادراتی در خاک ترکیه" تایید کرده بود.

آقای بوجارزاده گفته بود: "شرکت بوتاش در حال رفع مشکل است و به محض بر طرف شدن این مشکل، صادرات گاز از سر گرفته خواهد شد".

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، علی یرلیکایا فرماندار استان شرقی آگری که محل انفجار بوده گفته بود که این اتفاق ناشی از "حمله یک سازمان تروریستی جدایی طلب" بوده است که احتمالا اشاره ای به شورشیان کرد حزب کارگران ترکیه (پ ک ک) بوده است.

این خط لوله به طول بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر عامل انتقال روزانه ۲۴ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه است.

خط لوله گاز ایران به ترکیه، بارها هدف انفجارهایی بوده که به پ ک ک نسبت داده شده است.

شورش مسلحانه کردهای ترکیه بیش از بیست و پنج سال است که ادامه دارد و چندین هزار کشته بر جای گذاشته است.

مطالب مرتبط