بیانیه شرکت اوری فلیم درباره توقف فعالیتش در ایران

اوریف لیم
Image caption بنا به گفته مسئولان این شرکت مواد آرایشی حدود چهل هزار نفر که بیشتر آنها زن بوده‌اند از راه همکاری با این شرکت کسب درآمد می‌کردند

شرکت سوئدی "اوری فلیم" با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که با توجه به مسائل مطرح شده در رسانه های ایرانی، فعالیت های خود را موقتا در ایران تعطیل می کند و می کوشد با تماس با مقامات ایرانی "سو تفاهم" ایجاد شده را از بین ببرد.

این شرکت سوئدی که در زمینه مواد آرایشی فعالیت می کند تاکید کرده است که بر اساس قوانین محلی و بین المللی فعالیت می کند و از مواردی که مغایر با قوانین ایران بوده است، اطلاعی ندارد.

"اوری فلیم" گفته است که از همکاران خود در ایران پشتیبانی می کند و امیدوار است که در آینده نزدیک، دفتر خود را با کارکنان محدود بازگشایی کند.

درپایان این بیانیه به سازماندهی گروهی متخصص برای برقراری ارتباط با مقامات ایرانی اشاره شده است.

رادیو دولتی ایران روز دوشنبه اول شهریور از ممنوعیت فعالیت "اوری فلیم" و هم چنین بازداشت چهار نفر از کارکنان آن به اتهام کلاهبرداری خبر داده بود.

رادیو ایران در ادامه گفته بود که دلیل اصلی ممنوعیت فعالیت این شرکت سوئدی، تخلف از قوانین مالیاتی و تجاری در ایران و فعالیت در قالب شرکت های هرمی است.

اما روز چهارشنبه سوم شهریور حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران، اتهام شرکت هایی مانند "اوری فلیم" را "بی ارتباط با موضوع اقتصادی" دانسته بود.

آقای مصلحی گفته بود: "این شرکت ها با پشتوانه های بیرونی و با توجه به اینکه موضوع اقتصادی را دنبال نمی کنند، تحت هدایت و حمایت سرویس های بیگانه قرار دارند که ما بلافاصله پس از آنکه متوجه شوند و بخواهند حرکت هایی انجام دهند با آنها برخورد می کنیم."

مقامات سوئدی در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفته بودند که مقامات ایران به آنها توضیحی درباره این مسائل نداده اند، ولی تصور می کنند که علت توقیف می تواند به شکل فعالیت تجاری این شرکت مربوط باشد.

یکی از مسئولان "اوری فلیم" گفته بود که شکل تجارت این شرکت به حدود ۴۰ هزار ایرانی که بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند، این امکان را داده است که با فروش مستقیم محصولات، درآمدی داشته باشند.

او مرتبط دانستن شیوه فعالیت این شرکت با شیوه هرمی را "مضحک" توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط