تلویزیون ایران ۱۷ قطعه جدید 'ربنا' تولید کرد

تصویری از مسجد اصفهان
Image caption دعای ربنا، تلاوت آوازی آیاتی از قرآن است

شورای معارف تلویزیون ایران از ساخت هفده قطعه صوتی جدید با مضمون دعای ربنا خبر داد.

روابط عمومی دبیرخانه شورای معارف سیما روز چهارشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) با انتشار خبر کوتاهی بر روی وبسایت خود "تنوع بخشی و احترام به ذائقه های مختلف" را علت اصلی تولید این هفده قطعه عنوان کرد.

معروفترین قطعه ربنا با صدای محمد رضا شجریان ضبط شده است که طی سالهای گذشته در لحظات پیش از افطار به طور گسترده از شبکه های تلویزیونی و رادیویی ایران پخش می شد. اما به دنبال تحولات سیاسی یکسال گذشته، ماه رمضان امسال قطعه صوتی ربنا با اجرای آقای شجریان از شبکه های تلویزیونی ایران پخش نشد.

چنگیز حبیبیان، سلیم موذن زاده، محمد اللیثی و محمد حشمتی از جمله کسانی هستند که در ضبط این قطعات جدید از صدای آنها استفاده شده است و شش قطعه نیز با همکاری گروه های کر تهیه شده است.

مهدی دهقان نیری، مدیرکل اداره‌ نغمات آیینی رادیو ایران پیش تر درباره علت پخش نشدن صدای آقای شجریان در لحظه افطار گفته بود که "ما تولیدکننده اثر محمدرضا شجریان نبوده‌ایم که بخواهیم درباره پخش آن ابراز عقیده کنیم؛ ضمن اینکه ما تنها آثار را تولید و ارسال می‌کنیم".

آقای نیری علت ساخت قطعات جدید دعای ربنا را "احترام به حق مابقی خوانندگان و هنرمندان" دانسته بود که تمایل دارند که "آثارشان" شنیده شود.

این در حالی است که علیرضا افتخاری، خواننده موسیقی سنتی ایرانی نیز در یادداشت اواخر مرداد ماه گذشته خود که در سایت خبرآنلاین منتشر شد، نوشت: " آقای شجریان از آنجا که خود قاری قرآن بوده‌اند، ربنا را آنچنان خوب خوانده‌اند و حق مطلب را ادا کرده‌اند که دیگر نیازی به نسخه دوم نیست، پس چرا باید دنبال دیگرانی باشیم تا این قطعه دلنشین را بازخوانی کنند؟ چرا از داشته هایمان بهره نمی‌بریم؟"

حسین زمان، خواننده ایرانی هم در یادداشتی در وبسایت شخصی خود در این باره نوشته بود: "تنها دلیلی که برای عدم پخش این اثر وجود دارد این است که شجریان به مردمش فکر می کرد و به دفاع از حقوق مردمش لب به سخن گشود. گناه بزرگ شجریان این بود که انتقاد کرد و به نظر می رسد، انتقاد از نظام، گناهی نابخشودنی است".

دعای ربنا، تلاوت آوازی آیاتی از قرآن است که از دستگاه "رست" یا "راست" شروع شده و به دستگاه "عجم" (شبیه ماهور) تغییر پیدا می کند.

آقای شجریان، دعای ربنا را برای نخستین بار در تیرماه سال ۱۳۵۸ در استودیویی در رادیو ایران ضبط کرد که بعدها در آلبوم "به یاد پدر" هم اجرا و ضبط شد.

مطالب مرتبط