پخش ماهواره ای 'رسانه سبز ایران' آغاز شد

 رسا (رسانه سبز ایران)
Image caption تلویزیون رسا روزانه یک ساعت پخش ماهواره‌ای خواهد داشت

پس از راه اندازی شبکه تلویزیونی رسا (رسانه سبز ایران) بر روی شبکه اینترنت، پخش ماهواره ای این رسانه نزدیک به مخالفان دولت ایران موسوم به جنبش سبز نیز از شامگاه سه شنبه نهم شهریور آغاز شد.

وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران امروز (چهارشنبه دهم شهریور - اول سپتامبر) با انتشار اطلاعیه ای از آغاز پخش ماهواره ای این شبکه از طریق ماهواره تل استار ۱۲ خبر دادند.

رسا که هدف خود را "بازکردن راه اطلاع رسانی آزاد" و شکستن "انحصار خبری و سوء استفاده از صدا و سیما" اعلام کرده است، می گوید که دارای "استقلال سیاسی و مالی" است و تنها از طریق کمک های مردمی و پخش تبلیغات بازرگانی هزینه های خود را تامین خواهد کرد.

رسا نخستین کانال ماهواره ای است که تلویحا خود را ارگان جنبش اعتراضی به نتایج انتخابات خرداد ۱۳۸۸ موسوم به "جنبش سبز" معرفی کرده و با پخش مصاحبه ها و اطلاعیه های رهبران مخالفان در کنار نماهنگ هایی برگرفته از تصاویر مربوط به اعتراضات خیابانی سال ۸۸ می‌گوید که برای "گسترش گفتگو در حوزه عمومی" در جامعه ایرانی تلاش خواهد کرد.

پخش اینترنتی تلویزیون ماهواره ای رسا همزمان با یکصد و چهارمین سالگرد نهضت مشروطیت در روز جمعه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۸۹ آغاز شده بود.

در منشور منتشر شده توسط دست اندرکاران این تلویزیون اینترنتی نامی از موسسان آن برده نشده و تنها به ذکر عبارت "جمعی از همراهان جنبش سبز" بسنده شده است.

بنابر اطلاعیه این شبکه تلویزیونی، رسا ابتدا با پخش یک ساعته برنامه های خود در روز آغاز به فعالیت خواهد کرد و با تامین منابع مالی ممکن است ساعات پخش خود را افزایش دهد.

راه اندازی تلویزیون خصوصی در داخل ایران سالهاست که توسط جناح سیاسی اصلاح طلب پیگیری می شود اما به خاطر انحصاری بودن پخش تلویزیونی که هم اکنون توسط سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلای ایران اداره می شود، تاکنون محقق نشده است.

مخالفان دولت ایران می گویند منحصر شدن پخش تلویزیونی به سازمان صدا و سیما که ریاست آن توسط رهبر ایران تعیین می شود، موجب شده است که جریان آزاد اطلاع رسانی در این کشور مختل شود.

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران و مهدی کروبی، رئیس مجلس سابق ایران، طی سالهای گذشته بارها از تلاش خود برای راه اندازی شبکه ماهواره ای خصوصی که در داخل ایران و در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی فعالیت کند، سخن گفته اند اما محدودیت های قانونی و سیاسی، راه اندازی تلویزیون خصوصی در این کشور را هنوز محقق نکرده است.

چندی پیش گروه دیگری از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران ایرانی فعال در خارج از ایران هم اعلام کرده بودند که قصد دارند در قالب شبکه ای ماهواره ای، رسانه ای "متفاوت برای گرد هم آمدن استعدادهای جنبش مردمی ایران" با نام "ایران ندا"، تاسیس کنند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست