کروبی: امام در مسائل حوزه دخالت نمی کرد

مهدی کروبی
Image caption مهدیکروبی دخالت نهادهای امنیتی و نظامی در مسائل حوزه علمیه را بسیار نگران کننده خواند

مهدی کروبی، از رهبران جنبش اعتراضی ایران، دخالت نهادهای امنیتی و نظامی در مسائل حوزه علمیه قم را بسیار نگران کننده خواند و "تعرض" به مراجع تقلید شیعه را ساختارشکنی دانست.

مهدی کروبی که روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۸۹ (اول سپتامبر ۲۰۱۰) با عده ای از طلبه ها و روحانیون حوزه علمیه قم دیدار می کرد، استقلال حوزه را یکی از مسائل مورد توجه آیت الله خمینی، رهبر انقلاب ایران دانست و گفت: "ایشان [آیت الله خمینی] با آن که خود از مراجع تقلید بودند ولیکن در ارتباط با مسائل و قضایای مربوط به حوزه می فرمودند که مسائل را با علما مطرح و حل و فصل نمایید. چرا که معتقد بودند به دلیل آن که خارج از حوزه هستند و سمت رهبری را به عهده دارند، نباید در مسائل حوزه دخالت کنند تا استقلال حوزه حفظ گردد."

به گزارش سحام نیوز، وب سایت رسمی حزب اعتمادملی که مهدی کروبی دبیرکل آن است، آقای کروبی دخالت برخی از نهادهای امنیتی و نظامی در مسائل مربوط به حوزه را بسیار نگران کننده دانست.

آقای کروبی همچنین گفت: "ما افراد سیاسی هستیم ... از نظر بنده اشکالی ندارد که به امثال ما متعرض می شوند، اما تعرض به مرجعیت شیعه به هیچ وجه پذیرفته نیست. حرمت شکنی و تعرض به مراجع و آیات عظام، ساختارشکنی است."

در ایام سالگرد کشته شدن علی ابن ابیطالب، امام اول شیعیان، تعدادی از نیروهای لباس شخصی با تجمع در مقابل خانه مهدی کروبی و پاشیدن رنگ به دیوارها و صدمه زدن به ساختمان ها مانع از خروج او و خانواده اش از خانه برای شرکت در مراسم عزاداری شدند.

در پی این اتفاق فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، به این امر اعتراض کرد و از او خواست مانع این حمله ها شود.

در یک سال و اندی که از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ می گذرد، هواداران حکومت در چندین مورد به بیت مراجع تقلید حامی جنبش اعتراضی ایران از جمله آیت الله حسینعلی منتظری، که چند ماه بعد از انتخابات از دنیا رفت، آیت الله یوسف صانعی و آیت الله علی محمد دستغیب حمله کرده اند که در بعضی از این حمله ها خسارات زیادی به این دفاتر وارد شد.

مطالب مرتبط