ملاقات موسوی و کروبی و حمله 'بسیج' به خانه کروبی

حمله به خانه مهدی کروبی - آرشیو
Image caption سحام نیوز افراد بسیجی را مسئول حمله به ساختمان محل سکونت کروبی دانسته است - عکس آرشیوی

منابع خبری مخالفان دولت ایران ضمن گزارش ملاقات میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از حمله افراد "بسیجی" به خانه مهدی کروبی خبر داده اند.

روز پنجشنبه، 11 شهریور (2 سپتامبر)، سایت خبری سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، گزارش کرد که "در پی نامه اعتراض آمیز فاطمه کروبی به آیت الله خامنه ای و همچنین ترس حکومت از حضور مهدی کروبی در راهپیمایی روز قدس" از ساعت 10 شامگاه چهارشنبه، بار دیگر تجمعی در برابر خانه آقای کروبی برگزار شده است.

اشاره این وبسایت به نامه سرگشاده خانم کروبی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی در اعتراض به تجمع گروهی از طرفداران حکومت در برابر خانه مسکونی آقای کروبی در روز یکشنبه این هفته است.

خانم کروبی تلویحا مسئولیت سازماندهی این تجمع و اقدامات خشونت آمیز تجمع کنندگان را متوجه آیت الله خامنه ای دانسته و نوشته بود "اختلاف همسرم با جنابعالی در مسائلی که همگان بر آن واقفند چه ارتباطی با حق زیستن خانواده ما دارد؟"

سحام نیوز در گزارش خود در مورد حمله اخیر نوشته است که "تعداد کثیری از اراذل و اوباش بسیجی در اقدامی هماهنگ و از قبل برنامه ریزی شده" در برابر محل سکونت آقای کروبی اجتماع کردند.

در ادامه این گزارش آمده است که "این افراد به نوعی از حمایت نیروهای انتظامی نیز برخوردار بودند" و به همین دلیل هم "بدون هیچگونه ابایی اقدام به پرتاب سنگ و پاشیدن رنگ به روی ساختمان محل سکونت مهدی کروبی نمودند."

براساس این گزارش، به این ساختمان، که آپارتمان آقای کروبی در آن واقع است، خساراتی وارد آمده و مهاجمان ضمن شکستن شیشه پنجره ها، اقدام به سرقت دوربین های امنیتی ساختمان کرده اند.

سحام نیوز اجتماع کنندگان را "افراد اراذل و اوباش نظامی که وابسته به قرارگاه شهید محلاتی هستند" توصیف کرده و گفته است که آنان شعارهایی مانند "وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد" و "آمریکا - کروبی پیوندتان مبارک" سر داده اند.

Image caption به گفته سحام نیوز هدف مهاجمان ایجاد ارعاب و جلوگیری از حضور مهدی کروبی در راهپیمایی روز قدس بوده است

این گزارش می افزاید که این افراد سلاح سرد و گرم همراه داشته و هدف آنان از تجمع در برابر خانه آقای کروبی "ترساندن و ایجاد رعب و وحشت در اذهان عمومی و علی الخصوص جلوگیری از حضور مهدی کروبی در راهپیمایی روز قدس است."

مهدی کروبی پیشتر با صدور اعلامیه ای گفته بود که قصد دارد در راهپیمایی روز قدس، که جمعه، 12 شهریور برگزار می شود، شرکت کند.

در روز قدس سال گذشته، چند هزار تن از مخالفان دولت که از زمان اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، موفق به کسب مجوز برگزاری تظاهرات نشده بودند در کنار راهپیمایی سازمان داده شده از سوی نهادهای حکومتی، به تظاهرات اعتراضی دست زدند که مهدی کروبی نیز در آن حضور یافت.

وبسایت سحام نیوز همچنین گزارش کرده است که در پی حمله به منزل آقای کروبی در شب گذشته، آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید مقیم قم، ضمن تماس تلفنی با مهدی کروبی، محاصره و حمله به خانه او را محکوم کرد و همچنین در گفتگویی با خانم کروبی، نگرانی خود را نسبت به این حوادث ابراز داشت.

این سایت خبری در گزارشی دیگر نوشته است که در روز پنجشنبه، سرویس جی میل با اختلال روبرو شده و این اختلال را اقدامی عمدی و هدف از آن را "جلوگیری از اطلاع رسانی در خصوص راهپیمایی روز قدس از سوی نیروهای مردمی" دانسته است.

ملاقات موسوی و کروبی

در خبری دیگر، سایت کلمه، که اخبار و دیدگاه های میرحسین موسوی را منعکس می کند، با انتشار گزارشی در روز پنجشنبه، نوشته است که روز گذشته، مهدی کروبی به دیدار میرحسین موسوی رفت و دو طرف به مدت دو ساعت در مورد مسایل مختلف کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.

براساس این گزارش، مهدی کروبی ضمن ابراز تاسف از شرایط اقتصادی و معیشتی مردم، دولت را به حذف نیروهای مجرب و کارشناس و عدم توجه به برنامه های تدوین شده از جمله سند چشم انداز متهم کرد و گفت که به همین دلیل، از منابع کشور از جمله منابع انرژی استفاده صحیحی نمی شود.

آقای کروبی به عنوان نمونه، آنچه را که "ناتوانی دولت" در اکتشاف و بهره برداری از منابع مشترک بین ایران و قطر و ایران و عراق می خواند باعث تاسف دانست و از جمله گفت که طرف عراقی، با وجود مشکلات و مسایل امنیتی فراوان توانسته است فاز مطالعاتی خود را تکمیل کند اما "مقامات ما بدون توجه به منافع ملی و آینده کشور،حتی مطالعات مربوطه را آغاز هم نکرده اند."

Image caption موسوی و کروبی: معلوم نیست چند صد میلیارد دلار درآمد نفتی چگونه و کجا هزینه شده است

به گفته آقای کروبی "آنچه که در این میان اهمیت ندارد، مردم ایران و منافع ملی آنان است."

آقایان موسوی و کروبی دولت را "به علم زدایی، سوء مدیریت، به رسمیت نشناختن حقوق و آزادی های مردم و عدم درک و شناخت در روابط بین المللی" متهم کردند و گفتند که با وجود درآمدهای نجومی نفت که در تاریخ ایران سابقه نداشته، هم اینک بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبانند و طرح های عمرانی نیز کنار گذاشته می شود در حالیکه مشخص نیست که صدها میلیارد دلار درآمدهای نفتی به چه مصارفی می رسد.

در این دیدار، میرحسین موسوی به تشریح حرکت مخالفان دولت پرداخت و با اشاره به "پویایی جنبش سبز در لایه های مختلف جامعه" گفت که این حرکت مردم براساس مطالباتی حق محور شکل گرفته و افزود: "احیای حقوق اساسی و بنیادین از طریق حرکت های مسالمت آمیز هدف مشترک همه افرادی است که در این حرکت حضور دارند."

آقای موسوی در اظهارات خود آنچه را که "سیاست لایتغیر در اعمال خشونت، بازداشت های غیرقانونی، صدور احکام سیاسی و نادیده گرفتن حقوق اولیه زندانیان" می خواند محکوم کرد و گفت که تجربه یک سال گذشته نشان می دهد که سیاست توسل به خشونت، دستگیری های کور و ایجاد فضای امنیتی و پلیسی شکست خورده است.

آقایان موسوی و کروبی در این ملاقات، "فرهنگ دروغ را کلید همه ناپاکی ها" توصیف کردند و گفتند "از معضلات امروز کشور، نهادینه شدن دروغ و توسل مقامات به دروغ در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، مدیریت، آمار، مسایل اعتقادی و سیاسی است."

آنان با اشاره به اظهارات برخی مقامات حکومتی از جمله وزیر اطلاعات در این مورد که رهبران جنبش سبز میلیاردها دلار از خارج پول دریافت کرده اند، چنین سخنانی را توهینی دیگر به حرکت اصلاح طلبانه مردم دانستند و گفتند "از آقایان می خواهیم هر چه زودتر اسناد خود، ولو تقلبی آن را منتشر کنند تا سیه روی شود آنکه در او غش باشد."

آقایان کروبی و موسوی در این دیدار به ابراز نظرات خود در مورد روز قدس پرداختند و ضمن حمایت از حق مردم فلسطین، سیاست های دولت اسرائیل را محکوم کردند.

مطالب مرتبط