به روز شده:  17:05 گرينويچ - پنج شنبه 02 سپتامبر 2010 - 11 شهریور 1389

جامعه ایران

سنجاب‌ زاگرس؛ قربانی جدید قاچاق حیوانات خانگی در ایران

تصویری از یک سنجاب در حال آی نوشیدن از یک شیرآب

سنجاب‌ها نقش مهمی در بارور ساختن درختان جنگلی دارند

در تازه‌ترین تهدید زیست محیطی در ایران، سنجاب دامنه‌های زاگرس هدف قاچاقیان حیوانات خانگی قرار گرفته و تلاش برای زنده گرفتن این حیوان به جنگل های بلوط استان لرستان آسیب وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کشف ۲۵ قلاده سنجاب گرفتار شده، توسط محیط بانان لرستان طی هفته گذشته، از گسترش فعالیت قاچاقچیان برای صید و فروش این موجودات در بازار حیوانات‌ خانگی پایتخت حکایت دارد.

سنجاب های زاگرس که اغلب بر فراز درختان بلوط آشیانه دارند، به علت نقش اساسی‌شان در بارور ساختن و حفظ جنگل های بلوط، عضو مهمی از اکو سیستم دامنه‌های غربی و جنوب غربی سلسله کوه‌های زاگرس محسوب می شوند.

به گفته محمد حسین بازگیر، مدیرکل محیط زیست استان لرستان، قاچاقچیان برای صید زنده سنجاب‌ها به آتش زدن درختان بلوط می پردازند تا آنها را وادار به خروج از لانه‌هایشان کنند و این موضوع موجب آسیب دیدگی جدی جنگل های بلوط لرستان شده است.

جنگل های بلوط دامنه های زاگرس نقش مهمی در تثبیت و غنی سازی خاک این منطقه دارد که یکی از اصلی ترین مراکز دامداری و باغداری در ایران است.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان، در مورد اقدام جدید قاچاقچیان حیوانات خانگی در ایران به خبرگزاری مهر گفت: "مطابق برخی اطلاعات کسب شده، این سنجاب‌ها بعد از انتقال به تهران و پس از رنگ آمیزی، قلاده گذاری شده و به عنوان سنجاب‌های اهلی به فروش می رسند."

آقای بازگیر از کشف بیش از ۵۰ قلاده سنجاب گرفتار شده طی ماه های گذشته خبر داده و گفته است که برخی از سنجاب‌های کشف شده به علت فضای کم و شرایط بد نگهداری توسط قاچاقچیان، خفه شده اند، اما بقیه آنها به جنگل های بلوط استان لرستان بازگردانده شده اند.

او با انتقاد از پایین بودن مبلغ جریمه برای شکار و قاچاق این حیوانات، گفته است که هم اکنون تنها ۲۰۰ هزار تومان جریمه برای شکار غیرقانونی سنجاب‌ها تعیین شده است که در برابر مبلغ خرید و فروش آنها در بازارهای سیاه، عامل بازدارنده موثری به حساب نمی آید.

مراتع واقع شده در محدوده شهرهای خرم آباد، بروجرد و دورود که به دشت های سیلاخور شهرت دارند، از پرآب‌ترین و حاصلخیزترین مناطق ایران است که پس از زلزله فروردین ماه سال ۱۳۸۵ و بازسازی صدها روستای آسیب دیده در این مناطق، هم اکنون به یکی از اصلی‌ترین مراکز دامپروری و کشاورزی مدرن در ایران تبدیل شده است.

سطح بارندگی در برخی نقاط این منطقه گاه از میانگین بارندگی در شهرهای شمالی ایران نیز بیشتر است و بیم آن می رود که تخریب جنگل های بلوط در این نواحی موجب سرازیر شدن سیلاب های عظیمی شود که هم اکنون توسط این درختان و در قالب صدها رود و نهر به سرچشمه های اصلی رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود می پیوندند.

جاذبه های طبیعی و گونه های جانوری این مناطق نیز به علت تنوع و کمیاب بودن، موجب آن شده است که شهرستان دورود به عنوان یکی از نامزدهای کسب عنوان "پایتخت طبیعت ایران" مطرح شود.

 • تصویری از سوارکاران عشایر استان لرستان
  دامنه های زاگرس اصلی‌ترین کوچ‌گاه عشایر مرکز ایران در فصل بهار و تابستان است
 • تصویری از عقاب طلایی
  عقاب طلایی که در مرکز ایران و دامنه های زاگرس زندگی می کند یکی از گونه های جانوری است که حیاط آن مانند درختان بلوط، با زیست سنجاب ها گره خورده است
 • تصویری از مزارع لرستان و دشت های سیلاخور
  دامنه های زاگرس سرچشمه اصلی دو رود بزرگ کارون و زاینده رود در ایران است
 • تصویری از یک گونه پرندگان منطقه زاگرس
  تنوع گونه‌های جانوری در دامنه‌های زاگرس این منطقه را نامزد پایتخت طبیعت ایران کرده است
 • تصویری از مزارع لرستان و دشت های سیلاخور
  دشت سیلاخور از حاصلخیز ترین سرزمین های ایران و مراتع آن چراگاه هزاران گله عشایر ایران است
 • تصویری از محیط بانان لرستان در حال انتقال سنجاب های کشف شده
  محیط بانان استان لرستان پس از کشف سنجاب‌های صید شده آنها را به مکان زیست خود در جنکل های بلوط لرستان باز گرداندند
 • قلعه فلک الفلاک خرم آباد
  قلعه فلک الفلاک خرم آباد از آثار باستانی مشهور استان لرستان است
 • عکسی از چادر عشایر
  عشایر ایران با آغاز بهار به دامنه های لرستان می آیند تا گله های خود را در مراتع سرسبز آن بچرانند

سنجاب، سمندر لرستان، عقاب طلایی زاگرس، کرکس، گرگ، خرس، پلنگ، قوچ و گراز از معروف ترین گونه های جانوری این منطقه اند که صدمات زیست محیطی سالهای اخیر حیات آنها را به خطر انداخته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.