تدابیر ویژه پلیس تهران در آستانه راهپیمایی روز قدس

راهپیمایی روز قدس سال ۱۳۸۸
Image caption مخالفان دولت ایران می گویند که حکومت نگران تکرار تجمع بزرگ معترضان در راهپیمایی روز قدس سال گذشته است

پلیس تهران روز پنجشنبه عملیات تمرینی "مهار" را در خیابان های تهران به اجرا در آورده و می گوید که برای برگزاری راهپیمایی روز قدس در این شهر آمادگی کامل دارد.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، روز پنجشنبه یازدهم شهریور (دوم سپتامبر) گفت: "تمهیدات انتظامی و ترافیکی توسط پلیس های تخصصی ناجا اندیشیده شده و تلاش پلیس برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم مانند سال های گذشته است".

حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران نیز در گفتگو با خبرگزاری‌ها، علت حضور چشمگیر نیروهای انتظامی در خیابان های تهران را اجرای طرحی با نام "مهار" عنوان کرد و گفت که پلیس تهران هر سه ماه یکبار این تمرین ها را انجام می دهد.

آقای ساجدی‌نیا گفته است که استقرار گسترده نیروهای پلیس در نقاط پرتردد پایتخت از ساعت ۱۰ تا ۱۲ امروز (پنجشنبه ۱۱ شهریور) ادامه خواهد داشت و فردا (جمعه) نیز پلیس "مانع بروز کوچکترین مشکل" خواهد شد.

همزمان گزارش ها از کند شدن سرعت اینترنت و اختلال در سرویس ایمیل گوگل (جی میل) در ایران حکایت دارد. مخالفان دولت ایران می‌گویند که این واقعه می تواند بخشی از تدابیر حکومت برای جلوگیری از حضور احتمالی معترضان در راهپیمایی روز قدس باشد.

هواداران جنبش اعتراضی ایران، موسوم به جنبش سبز، سال گذشته توانستند به مناسبت روز قدس در بعضی خیابان های مرکزی تهران تجمع های بزرگی تشکیل دهند که بازتابی وسیع در رسانه های بین المللی داشت.

تعدادی از نیروهای موسوم به "لباس شخصی" در روزها و شب های اخیر در مقابل منزل مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت تجمع کرده اند و بر اساس بعضی گزارش ها، هدف آنها جلوگیری از شرکت آقای کروبی در راهپیمایی روز قدس امسال است.

آقای کروبی پیش تر گفته بود که امسال هم در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد.

فراخوان تشکل های اصلاح طلب برای حضور در راهپیمایی روز قدس

در همین حال، برخی از تشکل های سیاسی و صنفی اطلاح طلب در ایران نیز با انتشار اطلاعیه های جداگانه خواستار حضور مردم در راهپیمایی روز قدس شده اند.

خانه کارگر جمهوری اسلامی، امروز در اطلاعیه ای ضمن دعوت معمول برای شرکت در راهپیمایی، اظهار امیدواری کرده است که مراسم فردا فرصتی برای جمع آوری کمک به سیل زدگان پاکستان شود.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از اصلی ترین تشکل های سیاسی اطلاح طلب در ایران هم دیروز (چهارشنبه دهم شهریور) در اطلاعیه ای حضور در مراسم روز قدس را همچون نمادی از "صف بندی درکنار مظلوم و در مقابل ظالم" توصیف کرده و این روز را روز "فریاد اعتراض آزادی، استقلال، عدالت و صلح علیه استبداد، وابستگی و اشغال، ستم و جنگ" نامیده است.

در بخشی از اطلاعیه این سازمان با اشاره به تاریخ ۶۰ ساله مناقشات میان فلسطین و اسرائیل آمده است: "در طول شصت سال گذشته کم نبوده و نیستند دولت هایی که در سرزمین خود آزادی ملت‌های خویش را در زندان کرده و با تداوم حاکمیت استبدادی و سرکوبگر، به واقع ملت و کشور خویش را در اشغال گرفته اند."

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در اطلاعیه خود با اشاره به تحولات سیاسی یکسال اخیر در ایران نوشته است: "دولتی که خود منتخب ملت خویش نباشد و با اتکا به زور و زندان و شکنجه و کاربرد نیروهای امنیتی، نظامی و پلیسی و با اتخاذ سیاست ارعاب و وحشت افکنی به سلطه بر مردم خود ادامه دهد... چگونه می تواند مدافع و حامی فلسطین یا هر ملت تحت ستم، استبداد و سرکوب دیگری باشد؟"

'پرهیز از شعارهای تفرقه برانگیز'

همزمان با دعوت تشکل های مختلف برای حضور در راهپیمایی روز قدس، گروه های مخالف دولت ایران خواستار آن شده اند که راهپیمایان از سر دادن شعارهایی که "تفرقه برانگیز" خوانده شده است، پرهیز کنند.

سخنان چند روز اخیر محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، به همراه اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همگی حاوی بخش‌هایی است که در آن ضمن انتقاد از سیاست های خارجی دولت و نحوه مواجهه آن با اعتراضات داخلی، از شرکت کنندگان در راهپیمایی روز قدس خواسته شده که از شعارهایی نظیر آنچه سال گذشته در تصاویر مربوط به حضور معترضان شنیده شد، پرهیز کنند.

در اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز سردادن چنین شعارهایی به "دوقطبی های تصنعی و کاذب در جنبش سبز" تشبیه شده است و آمده است: "اینگونه دوقطبی‌ سازی‌ها در عمل هزینه‌هایی ناموجه بر ملت ایران و برای نیل به آرمان های بزرگ و تاریخی خود تحمیل کرده و آنها را از مسیر سازنده و درست خویش منحرف می کند."

راهپیمایی روز قدس در ایران در سه دهه اخیر هر سال در آخرین جمعه ماه رمضان و پیش از مراسم نماز جمعه برگزار شده است.

این راهپیمایی اکثر این سال ها با سازمان دهی دولتی همراه بود، اما در تجمع های سال گذشته شعارهایی نظیر "نه غزه، نه لبنان، حانم فدای ایران" توسط گروهی از مخالفان دولت سر داده شد.

مطالب مرتبط