کاهش سرعت و اختلال اینترنت در ایران

کامپیوتر
Image caption در یک سال گذشته بارها همزمان با قوت گرفتن احتمال تجمع مخالفان دولت ایران، کاربران از کاهش سرعت و اختلال در اینتر نت خبر دادند

گزارش های رسیده از ایران حاکی است که از عصر روز چهارشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) کاربران اینترنت در ایران و به ویژه در تهران با اختلال و کاهش سرعت اینترنت رو به رو شده اند.

تعدادی از کاربران اینترنت در ایران روز پنجشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) به بی بی سی فارسی گفتند که حتی سرویس های ایمیل یاهو و گوگل (جی میل) نیز فیلتر و استفاده از شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و توییتر که تا پیش از این با کمک فیلتر شکن امکانپذیر بود، ناممکن شده است.

سحام نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی نیز روز پنجشنبه از اختلال سرویس ایمیل گوگل (جی میل) خبر داد.

این سایت خبری هدف از این اقدام را "جلوگیری از اطلاع رسانی در خصوص راهپیمایی روز قدس از سوی نیروهای مردمی" عنوان کرده است.

روز جمعه، ۱۲ شهریور (سوم سپتامبر) آخرین جمعه ماه رمضان در ایران است که به عنوان روز قدس نامگذاری شده است.

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران پیش تر اعلام کرده بود که در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد.

به نظر می رسد کاهش سرعت و اختلال اینترنت و سرویس انتقال پیام کوتاه (اس ام اس) به دلیل نگرانی مقامات دولتی ایران از احتمال تجمع مخالفان دولت ایران در جریان راهپیمایی روز قدس و انعکاس خبر اعتراض آنها در فضای اینترنت باشد.

بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته، دولت ایران محدودیت های رسانه ای گسترده ای را به اجرا گذاشت و در روزهای اعتراضات نیز سرعت اینترنت را به شدت کاهش داد، اما با وجود این محدودیت ها، تصاویر زیادی از اعتراضات و برخوردهای نیروهای امنیتی با معترضان که با تلفن های همراه ثبت شده بود، در اینترنت منتشر شد.

در یک سال گذشته تعداد زیادی از سایت های اینترنتی از جمله دو شبکه اجتماعی اینترنتی فیس بوک و تویتر توسط دولت ایران فیلتر شده است.

در کیفرخواست دستگیر شدگان حوادث بعد از انتخابات در ایران، معاون دادستان تهران سایت های توییتر و فیس بوک را به نقش آفرینی در فراهم کردن شرایط براندازی متهم کرده و عضویت در این شبکه ها را در فهرست اتهامات افراد قرار داده بود.

مطالب مرتبط