درخواست خانواده زن محکوم به سنگسار در ایران از برزیل

تظاهرات علیه سنگسار در پاریس
Image caption این پرونده در دنیا بازتاب وسیعی داشته است

سجاد قادر زاده پسر سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار، در مصاحبه هایی با رسانه های بین المللی خواهان افزایش تلاش کشورها به ویژه برزیل برای آزادی مادرش شده است.

سجاد قادر زاده در گفتگویی با روزنامه برزیلی گلوب از لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری این کشور درخواست کرده است که پیشنهاد اعطای پناهندگی به مادرش را دوباره مطرح کند.

رئیس جمهوری برزیل که با دولت محمود احمدی نژاد رابطه خوبی دارد در اواخر ماه ژوئیه اعلام کرد که آماده است به سکینه محمدی آشتیانی که به جرم روابط "نامشروع" به سنگسار محکوم شده، پناهندگی بدهد.

دولت ایران تلاش برزیل برای جلوگیری از سنگسار این زن را ناشی از "توطئه کشورهای غربی" دانسته و رد کرده است.

سجاد قادرزاده در مصاحبه با نشریه آلمانی اشترن نیز نتیجه توجه جهانی به پرونده مادرش را مثبت ارزیابی کرده و مداخله کشورهایی مانند ترکیه و برزیل در این ماجرا را خواهان شده است.

این در حالیست که کمیته بین المللی علیه سنگسار اعلام کرده است که سکینه محمدی آشتیانی که در زندان تبریز بسر می برد، ممنوع الملاقات شده است.

مقام های قضایی ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده اند.

سجاد قادر زاده می گوید پنجشنبه گذشته نتوانسته بود که با مادرش ملاقات کند.

کمیته بین المللی علیه سنگسار پنجشنبه اعلام کرد: "فرزندان سکینه امروز نیز مانند هفته قبل موفق به دیدار مادرشان نشدند. مسئولین زندان به آنها اطلاع دادند که مادرشان ممنوع الملاقات شده است."

سکینه محمدی آشتیانی پیشتر به سنگسار محکوم شده بود، اما در پی اعتراض های جهانی، دولت ایران اعلام کرد وی سنگسار نخواهد شد ولی حکم اعدامش همچنان پابرجاست.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران شنبه ۶ شهریور (۲۸ اوت) اعلام کرد که در مورد این پرونده "راهکارهای ویژه ای" را با هدف "اعمال دقت های مضاعف در اعمال قانون و رعایت حقوق قانونی افراد" در نظر دارد.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود، اما بعد دادگاه دیگری او را به اتهام رابطه با مرد دیگری پیش از مرگ همسرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم اعدام صادر کرد.

این زن ۴۳ ساله و صاحب دو فرزند، در تبریز زندانیست. او اتهام "زنای محصنه" را رد می کند.

مطالب مرتبط