همسر و دختر محمد مصطفایی با خروج از ایران به او پیوستند

تصویری از محمد مصطفایی و خانواده او
Image caption همسر و دختر آقای مصطفایی که در نروژ به او پیوستند

همسر و دختر محمد مصطفایی، وکیل دادگستری که چندی پیش از ایران وارد ترکیه شد و سپس به کشور نروژ رفت، با خروج از ایران به او پیوستند.

آقای مصطفایی که طی چند سال اخیر پرونده های مربوط به اعدام جوانان و اخیرا پرونده سنگسار سکینه محمدی آشتیانی را بر عهده داشت، ماه گذشته پس از چند روز ناپدید شدن، به طور مخفیانه ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و سپس با وارد شدن به کشور نروژ اعلام کرد که علت خروجش از ایران، احتمال بازداشت و محاکمه توسط قوه قضاییه این کشور بوده است.

همزمان با ناپدید شدن آقای مصطفایی، فرشته حلیمی، همسر او و برادرش فرهاد حلیمی در تهران بازداشت شدند و پس از چند روز همزمان با ورود آقای مصطفایی به نروژ آزاد شدند.

اکنون با گذشت نزدیک به یک ماه از خروج آقای مصطفایی از ایران، همسر و دختر هفت ساله او نیز وارد نروژ شدند.

خانم حلیمی، پس از ورود به نروژ و در مصاحبه با خبرنگاران گفت: "حتی هنگامی که سوار هواپیما شده بودم، باورم نمی شد و هر لحظه انتظار می کشیدم تا کسی بیاید و مرا به بیرون از هواپیما هدایت کند."

ادامه حمایت‌های بین المللی برای توقف اعدام سکینه محمدی آشتیانی

Image caption تظاهرات متعددی در محکومیت حکم سنگسار سکینه آشتیانی برگزار شده است

در همین حال، انتقادهای بین المللی علیه حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی که اتهام زنای محصنه و مشارکت در قتل همسرش به سنگسار محکوم شده است، همچنان ادامه دارد.

مدافعان حقوق بشر در ایتالیا، دیروز (دوم سپتامبر) با برافراشتن پوستر بزرگی از چهره خانم محمدی آشتیانی در برابر سفارت ایران در رم خواستار توقف حکم اعدام او شدند.

حاضران در تجمع برابر سفارت ایران همچنین با در دست داشتن پوسترهایی از خانم محمدی آشتیانی شعارهایی سردادند مبنی بر اینکه "ما همه سکینه هستیم".

همزمان سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل، امروز (سوم سپتامبر) از ایران خواست که از معیارهای بین المللی حقوق بشر پیروی کند.

آقای شتی گفت: "ایران نقش مهمی در مناسبات بین المللی بازی می کند و به همین خاطر می بایست با توجه به التزامات ملی خود، به موازین بین المللی حقوق بشر نیز احترام بگذارد."

طی هفته‌های گذشته، کمپین هایی در شهرهای مختلف دنیا و به حمایت از خانم محمدی آشتیانی شکل گرفته که بسیاری از چهره های هنری و سیاسی نیز به حمایت از آن پرداخته اند.

فعالان حقوق بشر احکامی مانند سنگسار، شلاق و قطع اندام را مجازات های ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر آمیز دانسته و صدور و اجرای چنین مجازات هایی را مغایر منشور سازمان ملل دانسته و کشورهای عضو سازمان ملل را ملزم به خودداری از صدور و اجرای چنین احکامی خوانده اند.

مطالب مرتبط