واکنش مقامات ایران به آغاز مذاکرات صلح همزمان با روز قدس

عکسی از راهپیمایی روز قدس
Image caption راهپیمایی روز قدس هر سال در آخرین جمعه ماه رمضان در سراسر ایران برگزار می شود

همزمان با راهپیمایی روز قدس، مقامات ایرانی به آغاز مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی واکنش نشان دادند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز جمعه ۱۳ شهریور (سوم سپتامبر) در سخنان پیش از نمازجمعه تهران و خطاب به مقامات فلسطینی مذاکره کننده گفت: "شما حق ندارید در مورد سرنوشت ملت فلسطین که سرنوشت اسلام و ملتهای منطقه و به تعبیری سرنوشت همه بشریت است با دشمنان گفت و گو کنید."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم که امروز سخنران پیش از نماز جمعه شهر قم بود، با انتقاد از برگزاری مذاکرات صلح خاورمیانه گفت: "این نوع مذاکرات از مبتذل‌ترین نوع مذاکرات است و شبیه نمایشی بود که چند نفر پشت میکروفون بیایند و مثلاً ‌برای مسلمانان کاری انجام دهند."

آقای لاریجانی همچنین با انتقاد از نقش رئیس جمهور آمریکا در از آغاز دوباره مذاکرات صلح خاورمیانه گفت: "آقای اوباما باید به جای این نمایش پاسخ دهد نیروهای آمریکا که بیش از هفت سال در عراق حضور دارند در این مدت چه کار کرده‌اند؟ او باید پاسخ دهد که در افغانستان چه بر سر مردم این کشور آورده است؛ آیا امنیت آورده‌اند یا مواد مخدر را جمع کرده اند؟"

رئیس مجلس ایران همچنین با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای در رابطه با سیاست های خارجی این کشور گفت: "مقام معظم رهبری تکلیف همه مسئولان نظام را روشن کردند و با تحلیل عمیق، نشان دادند که راه امام و انقلاب اسلامی مذاکره است اما نه با شیطان بزرگ."

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز در واکنشی مشابه با "خیانت" خواندن هرگونه "سازش" در این مذاکرات گفت که "تنها راه زمین گیر کردن رژیم صهیونیستی فقط و فقط مقاومت است و راه دیگری جز آن نیست."

در واکنشی دیگر، سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران، طرح مذاکرات صلح خاور میانه را "طرحی شیطانی" خواند و نسبت به هرگونه تهدید نظامی علیه ایران توسط اسرائیل هشدار داد.

آقای فیروزآبادی در سخنان امروز خود که در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس عنوان شد، گفت که "هیچ نقطه ای از اسرائیل نیست که در تیررس تجهیزات ما نباشد."

واکنش مقامات ایران به آغاز این مذاکرات همزمان با آن صورت می گیرد که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته برای یک ساعت با حضور هیلاری کلینتون و جورج میچل فرستاده ویژه آمریکا پشت درهای بسته گفتگو کردند.

آقای عباس و آقای نتانیاهو سپس یک دیدار خصوصی در دفتر خانم کلینتون انجام دادند.

طرفین مناقشه خاور میانه گفته اند که می توانند ظرف یک سال این گفتگوها را به نتیجه برسانند.

این نخستین دور گفتگوها میان دو طرف ظرف تقریبا دو سال گذشته است.

در عین حال گروه اسلامگرای حماس که غزه را کنترل می کند و در گفتگوها شرکت ندارد، تهدید کرد که دست به حملات بیشتری علیه اسرائیلی ها خواهد زد.

راهپیمایی روز قدس و واکنش مخالفان دولت ایران

راهپیمایی روز قدس که در سه دهه اخیر، همواره در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار شده است، امسال نیز پیش از برگزاری نماز جمعه در شهرهای مختلف ایران و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

تلویزیون ایران با پخش تصاویری از نقاط مختلف این کشور به حضور گسترده ایرانیان در این راهپیمایی اشاره کرد که در پایان آن با صدور بیانیه ای بر تداوم حمایت خود از فلسطینیان تاکید کردند.

در تصاویر پخش شده از تلویزیون ایران نشانی از حضور مخالفان دولت این کشور و یا درگیری و تجمعی توسط آنها، نظیر آنچه در مراسم سال گذشته روی داد، مشاهده نمی شد و به نظر می رسد که راهپیمایی امروز همانند سالهای گذشته به طور سنتی و با هماهنگی نهاد‌های رسمی برگزار شده است.

نیروی انتظامی ایران طی روزهای گذشته از تمرین‌های مختلف و استقرار نیروهای پلیس در نقاط حساس شهر تهران به منظور آمادگی برای برگزاری راهپیمایی امروز خبر داده بود.

همزمان اخبار مربوط به محاصره و حمله به منزل مسکونی مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت، نیز حکایت از ادامه حضور نیروهای موسوم به بسیجی و لباس شخصی در برابر خانه او دارد.

فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی، نیز امروز به بی بی سی فارسی گفت که در جریان محاصره و حمله به منزل مسکونی‌شان، مهاجمان با تیراندازی به داخل ساختمان قصد ورود به داخل آپارتمان را داشته اند که با مقاومت تیم حفاظتی آقای کروبی عقب رانده شده اند.

از بامداد روز جمعه، خانه آقای کروبی بار دیگر به محاصره افراد بسیج و سپاه پاسداران در آمده و همزمان، میرحسین موسوی در بیانیه ای "حمله اوباشان رو سیاه" به این محل را تقبیح کرده است.

مخالفان دولت ایران می گویند که حضور نیروهای موسوم به بسیج و لباس شخصی در برابر منزل دبیرکل حزب اعتماد ملی طی روزهای گذشته، به آن علت صورت گرفته است که از حضور او در راهپیمایی امروز ممانعت به عمل آید.

آقای کروبی پیش از این گفته بود که در نظر دارد در راهپیمایی روز قدس امسال (امروز) نیز مانند سال های قبل شرکت کند.

همزمان، میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت در ایران، با صدور بیانیه ای تجمع روزهای اخیر در برابر ساختمان محل اقامت مهدی کروبی را به شدت نکوهش کرده است.

در بیانیه آقای موسوی، که سایت کلمه آن را امروز (جمعه ۱۲ شهریور) منتشر کرده، آمده است که "حمله اوباشان رو سیاه به منزل حجت الاسلام و المسلمین کروبی، یار شجاع مردم در شب قدر، نشانی از ره گم کردگی اقتدارگرایان است."

میرحسین موسوی در این بیانیه اظهار می دارد که حمله به منزل آقای کروبی در پی حمله به منازل مراجع شیعه در قم و شیراز صورت گرفته و می افزاید که اینگونه اقدامات "بهترین نشان خوف اقتدارگرایان از جنبش مردمی و نیز بهترین دلیل برای ابزاری شدن همه شعارها و مراسم و مناسک اسلامی و انقلاب است و طرفه اینکه از سوی سازمان دهندگان این اقدامات مفتضحانه، سال و روز هم برای پایان عمر ظلم اسرائیل اعلام می شود."

مطالب مرتبط