ایران: امیدواریم نیازی به حمله به نیروگاه هسته ای اسرائیل نباشد

فیروزآبادی
Image caption آقای فیروزآبادی گفت که رو به رو شدن با ایران به نفع آمریکا و اسرائیل نیست

یک مقام بلند پایه نظامی در ایران گفت که امیدوار است کشورش مجبور نشود نیروگاه هسته ای اسرائیل را هدف حمله قرار دهد.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز جمعه ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت که در صورت حمله نظامی به ایران، "هیچ نقطه ای از خاک اسرائیل وجود ندارد که در تیر رس تجهیزات مدرن ما نباشد."

او در حاشیه راهپیمایی روز قدس، تاکید کرد که ایران به دنبال "بحث های هسته ای" نیست و جنگ اتمی به مصلحت هیچ کشوری نخواهد بود.

آقای فیروزآبادی همچنین اظهارات اخیر دریاسالار مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را یک حرف "صنفی" نامید و گفت: "بالاخره اگر رئیس ستاد ارتش هم نگوید که طرح نظامی دارد، یعنی خودش بیهوده است، او در واقع از شغل خودش دفاع کرده است نه تهدید ایران."

او تاکید کرد که آقای مولن "تحلیل اطلاعاتی" در اختیار دارد و می داند رو به رو شدن با ایران به نفع آمریکا و اسرائیل نیست.

آقای مولن روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) با بیان این که توسل به حمله نظامی برای جلوگیری از برنامه های اتمی ایران "احتمالا نظر بدی است"، گفته بود که در صورتیکه چنین حمله ای ضرورت داشته باشد، ارتش آمریکا نقشه عملیاتی آن را تهیه کرده و در دست دارد.

پیش تر وزیر دفاع، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و چند تن از مقام های ایران در واکنش های جداگانه ای به این اظهارات آقای مولن اعتراض کرده بودند.

محمد خزایی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با ارسال نامه ای به مسئولان این سازمان به اظهارات آقای مولن اعتراض کرده و این اظهارات را تهدید ایران و "نقض آشکار حقوق بین الملل و اصول اساسی منشور ملل متحد" برشمرده بود.

از سوی دیگر محمد رضا نقدی، رئیس بسیج مستضعفین ایران نیز در حاشیه راهپیمایی روز قدس به خبرگزاری مهر گفت که واکنش ایران در صورت حمله اسرائیل، "محو" این کشور خواهد بود.

آقای نقدی با تکرار اظهارات چند روز پیش خود و با اشاره به اینکه اقدام علیه اسرائیل "واجب" و بر اساس "حکم شرع" است، بار دیگر تکرار کرد: "امروز به دلیل مسائل بین المللی و معاهدات موجود، امکان چنین حضوری را نداریم و دنبال بهانه می گردیم تا این بهانه را به ما بدهند آن وقت نشان می دهیم چکار خواهیم کرد."

سازمان بسیج مستضعفین (نیروی مقاومت بسیج) نیرویی شبه نظامی و یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران است.

درماه های اخیر مقامات ایران، بارها اسرائیل را به حمله نظامی تهدید کرده اند و این تهدیدات را به عنوان پاسخی به تهدید حمله نظامی از سوی آمریکا مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط