آمریکا: مذاکرات صلح مقدمه حمله به ایران نیست

Image caption دیدار بنیامین نتانیاهو و محمود عباس در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا انجام شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، این نظر که مذاکرات صلح خاورمیانه مقدمه ای برای حمله نظامی به ایران است را رد کرد.

او جمعه 12 شهریور (سوم سپتامبر) یک روز پس از آغاز گفتگوهای مستقیم بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی، در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون اسرائیل، ایران را "مشکلی بزرگ" در خاورمیانه توصیف کرد.

در این مصاحبه از خانم کلینتون سوال شد که بسیاری در منطقه فکر می کنند که مذاکرات جاری با هدف جلب حمایت کشورهای عرب از حمله نظامی احتمالی علیه ایران برگزار می شود و نظر او چیست؟

وزیر امور خارجه ایالات متحده ضمن رد این دیدگاه، صراحتا اعلام کرد که این گفتگوها "ارتباطی با موضوع ایران ندارد."

او گفت که "طرح صلح اعراب" که عربستان سعودی و اردن آنرا به پیش می برند بیانگر این طرز فکر رهبران عرب است که مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها باید حل و فصل شود و چنین تحولی برای کل منطقه سودمند خواهد بود.

این در حالیست که مقام های ارشد جمهوری اسلامی هم زمان با برگزاری راهپیمایی "روز قدس" در این کشور، به شدت از مذاکرات واشنگتن انتقاد کرده اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، جمعه خطاب به مقام های فلسطینی مذاکره کننده گفت: "شما حق ندارید در مورد سرنوشت ملت فلسطین که سرنوشت اسلام و ملت های منطقه و به تعبیری سرنوشت همه بشریت است با دشمنان گفتگو کنید."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی موافقت کرده اند که گفتگوها را در ظرف یک سال انجام دهند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز گفته است: "این نوع مذاکرات از مبتذل ‌ترین نوع مذاکرات است و شبیه نمایشی بود که چند نفر پشت میکروفون بیایند و مثلاً ‌برای مسلمانان کاری انجام دهند."

"مشکل ایران"

Image caption محمود احمدی نژاد مذاکرات صلح با اسرائیل را رد می کند

هیلاری کلینتون در مصاحبه روز جمعه گفت که آمریکا نگران برنامه اتمی ایران و حمایت این کشور از "تروریسم" و گروه هایی است که به گفته او تلاش می کنند ثبات کشورها و منطقه را برهم بزنند.

ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند و فعالیت های اتمی خود را صلح آمیز می داند.

اما وزیر امور خارجه آمریکا ایران را مشکلی جدی نه فقط برای ایالات متحده بلکه برای کشورهای منطقه دانست و گفت مردم در خاورمیانه پیش از آمریکا نتیجه سیاست های ایران از جمله حمایت از گروه هایی مانند حماس را مشاهده می کنند.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، مذاکرات صلح را محکوم کرده است.

حماس اعلام کرده که از این پس با شدت بیشتری به هدف های اسرائیلی حمله خواهد کرد و سیزده گروه دیگر برای تحقق این هدف، به نیروهای حماس پیوسته اند.

تحریم ها

از هیلاری کلینتون سوال شد که آیا این نظر درست است که اساس مذاکرات مستقیم صلح بر این معادله استوار است که ایالات متحده در برابر صلح اسرائیل و فلسطینی ها و تاسیس کشور فلسطین با برنامه اتمی ایران برخورد خواهد کرد؟

وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد که بعضی ها اینطور استدلال می کنند، اما از بیان موضع رسمی و صریح درباره آن خودداری کرد.

او تاکید کرد که ایالات متحده در حال حاضر بر تشدید تحریم ها علیه ایران تمرکز کرده است.

هیلاری کلینتون گفت: "ما در زمینه تحریم ایران پیشرفت کرده ایم. آنها درد این تحریم ها را احساس کرده اند زیرا می بینیم که در تمام تعاملات خود در سراسر دنیا تحت فشار اقتصادی شدید هستند."

دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرد که تحریم های تازه ای را در ارتباط با برنامه اتمی ایران، بر این کشور اعمال کرده است.

این تحریم ها از درخواست های قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد فراتر می رود و شامل محدودیت های مالی مانند منع مبادلات با بعضی از بانک های مشخص ایرانی و نیز توقف سرمایه گذاری در بخش انرژی است.

ایران تحریم های بین المللی که با هدف تغییر خط مشی اتمی این کشور وضع شده را بی فایده می داند.

اما خانم کلینتون و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا جمعه با صدور بیانیه مشترکی از اقدام ژاپن تمجید کردند و خواهان اتخاذ تدابیر مشابهی از سوی سایر کشورها شدند.

مطالب مرتبط