آمریکا از تحریم های ژاپن علیه ایران تمجید کرد

وزارت خزانه داری
Image caption آمریکا تصدیق کرده است که تحریم های جدید برای ژاپن بدون هزینه نخواهد بود

دولت آمریکا از تحریم های جدید و فشارهای مالی بیشتر ژاپن بر ایران تقدیر کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه و تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا طی بیانیه مشترکی از این تحریم های جدید که "قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا می کند" استقبال کردند.

تحریم های جدید ژاپن شامل مسدود کردن دارایی های 88 شرکت، بانک و موسسه دولتی و 24 شخص متهم به ارتباط با برنامه اتمی ایران است.

ژاپن همچنین گفته است سرمایه گذاری های جدید در صنایع نفت و گاز ایران را متوقف می کند.

اما توکیو اعلام کرده است که در صدد کاهش واردات نفت خام از ایران نیست. ایران چهارمین صادر کننده نفت خام به ژاپن است.

خانم کلینتون و آقای گایتنر گفتند: "این تحریم ها گام مهمی در جهت تلاش های بین المللی برای مقابله با گسترش سلاح های کشتار جمعی و جلوگیری از توسعه برنامه سلاح های اتمی ایران است."

آمریکا ماه گذشته از ژاپن که روابط تجاری خوبی با ایران دارد خواست به افزایش فشارهای جهانی علیه این کشور کمک کند.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه و خزانه داری آمریکا تصدیق شده است که همکاری های ژاپن که یکی از شرکای اصلی تجاری با ایران است در اجرای تحریم های شورای امنیت برای توکیو "بدون هزینه نیست."

تحریم های جدید ژاپن همکاری های موسسات مالی این کشور را با هر گونه شخص حقیقی و یا حقوقی که ممکن است با برنامه های اتمی ایران مرتبط باشد ممنوع می کند.

ایران هم اکنون پس از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر، چهارمین تامین کننده نفت خام ژاپن است.

این کشور در سال گذشته روزانه حدود 421 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن (خرداد ماه) برای فشار بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم و همکاری گسترده و شفاف با آژانس بین المللی انرژی اتمی، قطعنامه ای شامل تحریم های اقتصادی و مالی جدیدی را علیه ایران تصویب کرد.

در پی صدور این قطعنامه، شماری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا و اعضای اتحادیه اروپا، تنبیه های اقتصادی و مالی جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

مقامات آمریکایی خواستار آن بوده اند که طرف های اصلی تجاری ایران، به خصوص چین، روسیه، ژاپن، کره جنوبی و امارات عربی متحده، نه تنها به دقت به قطعنامه های شورای امنیت راجع به تحریم جمهوری اسلامی عمل کنند، بلکه امکان برقراری محدودیت های اضافی بر این مصوبه را نیز در نظر بگیرند.

مطالب مرتبط