برگزاری دادگاه شیوا نظرآهاری و تفهیم اتهام محاربه به او

شیوا نظرآهاری
Image caption شیوا نظرآهاری بیش از صد روز در سلول انفرادی بوده است

در دادگاه رسیدگی به اتهامات شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر، که صبح روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در تهران برگزار شد چند مورد اتهام از جمله محاربه علیه او مطرح شد.

به گفته محمد شریف، وکیل شیوا نظرآهاری، بعد از ارائه لایحه دفاعی و اخذ آخرین دفاعیات از متهم، ختم دادرسی اعلام شده و در مرحله بعدی حکم صادر خواهد شد.

شیوا نظرآهاری ۲۶ ساله، از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران است و سال گذشته، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد.

او پس از نزدیک به صد روز بازداشت با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد، اما اواخر آذر ماه سال گذشته خورشیدی، زمانی که قصد شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله منتظری را داشت، بار دیگر بازداشت شد.

آقای شریف در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا اتهامات مطرح شده علیه موکلش را محاربه، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی عنوان کرده است.

رد ارتباط با سازمان مجاهدین خلق

بنا بر گزارش رسانه های ایران خانم نظرآهاری در بخشی از دفاعیات خود ارتباط با سازمان مجاهدین خلق را که یکی از اتهامات مطرح شده علیه او بود، رد کرده و گفته است که نه تنها ارتباطی با این سازمان نداشته، بلکه "اعمال این سازمان تروریستی" را محکوم می کند.

آقای شریف که پیش از این نسبت به وجود اتهام محاربه در پرونده موکلش ابراز نگرانی کرده بود، بعد از جلسه دادگاه گفت که به فرجام پرونده بدبین نیست.

بنا بر گزارش ها خانواده شیوا نظرآهاری از کارشناس پرونده و قاضی دادگاه خواسته اند که با صدور قرار وثیقه امکان آزادی موقت خانم نظرآهاری را تا زمان صدور حکم فراهم کنند.

پیش از این شهرزاد کریمان، مادر شیوا نظرآهاری در گفت و گو با بی بی سی فارسی از مطرح شدن اتهام محاربه علیه دخترش به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

به گفته خانم کریمان این اتهام سال گذشته هم به خانم نظرآهاری تفهیم شده بود.

در خواست آزادی

سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) با انتشار اطلاعیه ای خواهان آزادی شیوا نظرآهاری و برگزاری دادگاه عادلانه برای او شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در این اطلاعیه از مقامات ایران خواست که امکان دسترسی به وکیل و زمان کافی برای تهیه دفاعیه در مقابل اتهامات وارده را به خانم نظرآهاری بدهند.

این سازمان اعلام کرد که زندانی کردن خانم نظر‌آهاری پیش از محاکمه رسمی، نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی و قوانین بین‌المللی است.

در روزهای اخیر فعالان حقوق بشر در شهرهای مختلف آمریکا، کانادا و اروپا با برگزاری تجمع هایی خواستار آزادی شیوا نظرآهاری و برگزاری دادگاه عادلانه برای او شده اند.

هفته گذشته "کنگره اسلامی آمریکا" جایزه ای با عنوان "فعال اجتماعی پشت میله های زندان" را به شیوا نظرآهاری اهدا کرد. این جایزه به فعالان مدنی اهدا می شود که در جامعه خود تاثیرگذار بوده و هم اکنون در زندان به سر می برند.

مطالب مرتبط