مراجعه نسرین ستوده به اوین و بازنگشتن او از زندان

نسرین ستوده
Image caption نسرین ستوده در پی احضار کتبی به دادسرای اوین مراجعه کرده است

نسرین ستوده، وکیل دادگستری که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی ایران را هم برعهده دارد، روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ به دادسرای زندان اوین احضار شده و تا پایان شب بازنگشته است.

رضا خندان، همسر خانم ستوده، به بی بی سی فارسی گفت نسرین ستوده ساعت ۱۱ صبح و در پی احضار کتبی به دادسرای اوین مراجعه کرده اما تا ساعت ۱۱ شب (زمان انجام گفتگو) نه به خانه بازگشته و نه تماس تلفنی با خانواده یا وکیلش داشته است.

به گفته آقای خندان، نسیم غنوی وکیل خانم ستوده نیز به همراه او به دادسرای اوین مراجعه کرده اما مقام های زندان از حضور وکیل در جلسه بازپرسی خودداری کرده اند.

روز شنبه ۶ شهریور ۱۳۸۹ ماموران امنیتی به منزل و محل کار نسرین ستوده مراجعه کرده و ضمن تفتیش چند ساعته این دو محل، تعدادی از پرونده های موکلان خانم ستوده و کامپیوتر و بخشی از وسایل شخصی او، همسر و کودکانش را ضبط کرده اند.

در همان زمان برگه احضاریه ای تحویل خانم ستوده شده بود که در آن اتهامات خانم ستوده، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

خانم ستوده همان زمان گفت این اتهامات را قبول ندارد و دلیل فشارها بر خود را پیگیری پرونده های حقوق بشری می داند.

خانم ستوده آن زمان به بی بی سی فارسی گفت از بازداشت شدن خوشحال می شود چون شرایطی مشابه موکلانش که "بی گناه در زندان هستند" خواهد داشت.

خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط