واکنش ایران به تصمیم دولت ژاپن برای افزایش تحریم ها

مهمانپرست
Image caption آقای مهمانپرست می گوید که کشورها با تحریم ایران، فرصت حضور سایر کشورها را در ایران فراهم می کنند.

ایران نسبت به تحریم های تازه ژاپن علیه این کشور، ابراز ناخرسندی کرده و گفته است که با اجرای برنامه هایی، تحریم ها را خواهد شکست.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تصمیم دولت ژاپن برای تحریم ایران گفته که "مسلما هر کشوری که وارد محدوده تحریم ها علیه ملت ایران شود، خود را از بهره مند کردن از ظرفیت بالای کشورمان محروم می کند."

دو روز پیش اعلام شد که ژاپن تحریم های تازه ای را در ارتباط با برنامه اتمی ایران علیه این کشور در نظر گرفته است.

تدابیر تازه که از درخواست های قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل فراتر می رود، شامل محدودیت های مالی مانند منع مبادلات با بعضی از بانک های مشخص ایرانی و همچنین توقف سرمایه گذاری در بخش انرژی است.

آقای مهمانپرست به خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا گفته که "این کشورها با اقدامات این چنینی، ضمن ایجاد مشکل برای شرکت های خود و تضییع منافع ملی شان، فرصت را برای حضور سایر کشورها و رقبا فراهم خواهند کرد."

ژاپن اوایل اوت تحریم های سازمان ملل - قطعنامه 1929 - علیه ایران را به اجرا گذاشت، اما مقام های آمریکایی توکیو را ترغیب کرده بودند در پیروی از اتحادیه اروپا تدابیر سخت تری علیه ایران اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران هم اکنون پس از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر، چهارمین تامین کننده نفت خام ژاپن است.

این کشور در سال گذشته روزانه حدود 421 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن (خرداد ماه) برای فشار بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم و همکاری گسترده و شفاف با آژانس بین المللی انرژی اتمی، قطعنامه ای شامل تحریم های اقتصادی و مالی جدیدی را تصویب کرد.

این مجازات ها عمدتا متوجه افراد و نهادهایی است که به باور اعضای شورای امنیت با برنامه های اتمی ایران ارتباط دارند.

اجرای این قطعنامه برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد الزامی است.

در پی صدور این قطعنامه، شماری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا و اعضای اتحادیه اروپا، تنبیه های اقتصادی و مالی جداگانه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

مقامات آمریکایی خواستار آن بوده اند که طرف های اصلی تجاری ایران، به خصوص چین، روسیه، ژاپن، کره جنوبی و امارات عربی متحده، نه تنها به دقت به قطعنامه های شورای امنیت در باره تحریم جمهوری اسلامی عمل کنند، بلکه امکان برقراری محدودیت های اضافی بر این مصوبه را نیز در نظر بگیرند.

آقای مهمانپرست می گوید که "این کشورها در نظر داشته باشند که حرکت های سیاسی به بهانه فعالیت های هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، در جهت ایجاد فشار بر ملت بزرگ ما به منظور عقب نشینی از حقوق اساسی خود نتیجه ای در بر نخواهد داشت."

محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران نیز گفته که به "برکت ماه رمضان و دعاهایی که صورت گرفته و تلاش مردم و مسئولان بتوانیم شکستن استخوانهای تحریم را به گوش جهانیان برسانیم."

ایران می گوید که تحریم های تازه علیه این کشور بی تاثیر است و آقای رحیمی می گوید که "دشمنان تحریم های شدیدتری وضع کرده اند و ما با برخورد شدیدتر این تحریم ها را خواهیم شکست."

به تازگی دولت ایران برای توسعه بزرگترین میدان گازی این کشور در پارس جنوبی، قراردادهای به ارزش بیشتر از 21 میلیارد دلار به شرکت های داخلی واگذار کرد که به گفته آقای رحیمی، "نفت و گاز ما را تحریم کرده اند برای این که ما درآمدی نداشته باشیم، ولی ما آمدیم قراردادی با چند پیمانکار ایرانی بستیم که کارهای را انجام بدهند."

افزایش تحریم ها باعث شده تا شرکت های بین المللی از همکاری با ایران خودداری کنند اما ایران می گوید که شرکت های نفتی بین المللی را به دلیل عدم همکاری با این کشور، در فهرست سیاه قرار داده است.

پیش از این مسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران با تائید فهرست سیاه شرکت ها در این وزارتخانه گفته بود که "اگر یکی از این شرکت ها علیه ایران اقدام کند، ما مجبور خواهیم شد این واقعیت را در نظر بگیریم و این شرکت را در لیست سیاه بگنجانیم تا بیش از این در کشور مان فعالیت نکند."

مطالب مرتبط