درخواست دولت برای پس گرفتن لایحه برنامه پنجم

برنامه پنجم
Image caption به دلیل تاخیر دولت در ارائه لایحه برنامه پنجم به مجلس، ایران امسال برنامه ندارد

گزارش شده که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، نامه ای برای علی لاریجانی رئیس مجلس فرستاده تا لایحه برنامه پنجم توسعه را از مجلس پس بگیرد.

علی اصغر یوسف نژاد عضو کمیسیون تلفیق که مشغول بررسی لایحه برنامه پنجم است به خبرگزاری مهر گفته که آقای احمدی نژاد نامه ای برای استرداد لایحه برنامه پنجم به مجلس داده است.

مجلس اکنون در کمیسیون تلفیق مشغول بررسی لایحه برنامه پنجم است و نشست های این کمیسیون به طور مرتب با حضور نمایندگان دولت بر گزار می شود اما آقای یوسف نژاد می گوید که "نمایندگان دولت از عصر دیروز (شنبه 13 شهریور) در جلسه کمیسیون تلفیق به نشانه اعتراض حاضر نشدند اما کمیسیون تلفیق به روند بررسی لایحه برنامه پنجم در غیاب نمایندگان دولت ادامه داد."

آقای یوسف نژاد می گوید که بعد از درخواست دولت برای استرداد لایحه، هیاتی به ریاست محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و برخی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون تلفیق به به نهاد ریاست جمهوری رفته و با آقای احمدی نژاد گفتگو کرده اند. شواهد نشان می دهد که نمایندگان مجلس نتوانسته اند آقای احمدی نژاد را برای صرف نظر کردن از تصمیم اش متقاعد کنند.

اعتراض دولت، به تغییراتی است که معتقد است مجلس در لایحه برنامه پنجم اعمال کرده است.

لایحه برنامه پنجم اواخر دی ماه سال گذشته از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور تقدیم مجلس شد و آقای احمدی نژاد در سخنان در صحن علنی خطاب به نمایندگان گفت که مجلس وقت خود را صرف دوباره نوشتن برنامه نکند.

این لایحه در زمانی به مجلس ارائه شد که مجلس ناچار بود بین لایحه برنامه پنجم و لایحه بودجه یکی را انتخاب کند؛ مجلس هم لایحه بودجه را در اولویت گذاشت و قرار شد در سال جدید (1389) مجلس بعد از بررسی لایحه برنامه، آن را بررسی و تصویب کند.

برنامه پنج ساله چهارم توسعه در اسفند ماه سال گذشته به پایان رسید و طبق برنامه دولت باید برنامه پنج ساله پنجم را اجرا می کرد اما تاخیر طولانی دولت در ارائه لایحه برنامه پنجم به مجلس باعث شد تا امسال جایی در برنامه توسعه پنج ساله نداشته باشد.

دولت باید در اواخر فصل بهار سال گذشته لایحه برنامه پنجم توسعه را به مجلس می فرستاد و علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز طی نامه ای از دولت خواسته بود که تا برنامه پنجم را در اواخر خرداد سال گذشته تقدیم مجلس مجلس کند اما دولت توجهی به این درخواست نکرد.

گزارش کلی برنامه پنجم

آقای احمدی نژاد در هنگام ارائه گزارش در باره لایحه برنام پنجم به تلویح از نمایندگان مجلس انتقاد کرده و گفته بود که "اگر بنا باشد وقت مجلس صرف این شود که از اول برنامه بنویسد، یعنی مجلس هم از صفر برنامه نوشتن را شروع کند آن وقت تمام زحماتی که بدنه کارشناسی کشور متحمل شده است و وقت و انرژی کشور به هدر خواهد رفت."

آقای احمدی نژاد گفت که این برنامه بر اساس "الگوی برنامه ریزی ایرانی و اسلامی" تهیه شده اما وی توضیح نداد که این الگو چیست؟

با این حال وی گفت که"برای اولین بار این الگو (ایرانی و اسلامی) را وسط گذاشتیم و کل دولت و شورای عالی برنامه ریزی و کارگروه ها تلاش کردند که به خطوط راهنمای برنامه ریزی ایرانی و اسلامی توجه کنند."

به گفته وی، این برنامه "برای اولین بار دولت، بخش خصوصی، فضلای حوزه علمیه قم، و دانشگاهیان در تدوین این برنامه مشارکت فعال داشتند."

برنامه پنجم توسعه ایران دومین برنامه از سند چشم انداز بیست ساله به حساب می آید، به نظر نمایندگان مجلس، با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست.

برنامه های پیشین توسعه معمولا طوری تنظیم می شد که دولت باید از یک نقطه حرکت می کرد و به نقطه ای دیگر می رسید. مبنای این برنامه ها هم آمار و ارقامی بود که اهداف کمی برنامه را نشان می داد و قرار بود دولت در پنج سال به دستاوردهایی برسد که قابل اندازه گیری و محاسبه باشد.

بخشی از برنامه جدولهایی بود که به رشد اقتصادی، سرمایه گذاری، نقدینگی و تورم، جمعیت، صادرات و واردات، بیکاری در طی سالهای برنامه اختصاص داشت و نمایندگان مجلس می گویند که با این آمار و ارقام می شد میزان پیشرفت را اندازه گیری کرد.

اما در برنامه پنج ساله پنجم که در 9 فصل تنظیم شده، بیشتر بر آمال و آرزوها تاکید شده که قابل اندازه گیری نیست و مشخص نیست در پنج سال بعد دولت در هر بخش باید در چه نقطه ای باشد.

ایران تا قبل از انقلاب ۱۹۷۹، پنج برنامه عمرانی هفت و پنج ساله اجرا کرده بود اما پس از استقرار جمهوری اسلامی، اجرای برنامه های توسعه متوقف شد.

نخستین برنامه جمهوری اسلامی در آغاز دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی تدوین و اجرا شد و تا کنون جمهوری اسلامی چهار برنامه پنج ساله توسعه را به اجرا گذاشته است.

سال گذشته برنامه پنج سال چهارم توسعه به پایان رسید و قرار بود برنامه پنجم توسعه از امسال آغاز شود.

مطالب مرتبط