تیم های پزشکی ایران به مناطق سیل زده پاکستان اعزام می شوند

سیل پاکستان
Image caption سیل پاکستان زندگی بیش از بیست میلیون نفر را مختل کرده است

ایران برای کمک به سیل زدگان پاکستان کمک های پزشکی به این کشور ارسال می کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران در پایان سفر سه روزه هیات عالی رتبه ایرانی به پاکستان در فرودگاه تهران اعلام کرد: "۵۰۰ نیروی امدادگر، پزشک و پرستار به مدت ۴۰ روز در پاکستان حضور خواهند یافت تا به مردم سیل زده این کشور کمک های پزشکی ارایه کنند."

آقای محمد نجار گفته که تعداد چادرهای ارسالی به مناطق سیل زده از ۱۰ هزار به ۵۰ هزار چادر می رسد.

وزیر کشور ایران همچنین گفت: "در روزهای آینده ۱۰ محموله دیگر به پاکستان ارسال خواهد شد و میزان کمک های جمهوری اسلامی ایران به سیل زدگان پاکستان به هزار تن افزایش خواهد یافت."

آقای محمد نجار افزود: "هم اکنون هلال احمر یک اردوگاه اضطراری در منطقه سند برپا کرده و قرار است تعدادی اردوگاه دیگر نیز برای توزیع کمک های کشورمان در میان سیل زدگان با هماهنگی مقامات پاکستانی ایجاد شود."

آقای نجار همچنین با اشاره به فاصله مناطق سیل زده با مرزهای ایران اعلام داشت نگرانی درباره مراجعه آسیب دیدگان به مرزهای ایران وجود ندارد.

این در حالی است که چندی پیش عباسعلی نورا نماینده زابل در مجلس از تجمع گروهی از سیل زدگان پاکستانی در پشت مرزهای ایران خبر داده و گفته دولت باید از این گروه در خاک پاکستان حمایت کند.

آقای نورا گفته بود که "حجم زیادی از سیل زدگان پاکستانی پشت مرزهای ایران در انتظار ورود به داخل خاک کشور مان هستند."

ایران و پاکستان دارای حدود نهصد کیلومتر مرز مشترک دارند و نگرانی هایی در باره احتمال ورود سیل زدگان پاکستانی به داخل ایران وجود دارد ولی سرتیپ حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفته که تا کنون گزارشی از ورود غیر مجاز سیل زدگان پاکستانی به مرزهای ایران ارسال نشده است.

او گفت: "بنابر دستوراتی که به مرزبانان داده شده است نیروهای احتیاط و پشتیبانی در مرزهای کشور استقرار یافته و مرزبانان در حال بررسی اوضاع منطقه هستند."

سرتیپ ذوالفقاری تاکید کرده است که به هیچ عنوان اجازه ورود به اتباع پاکستانی که قصد ورود غیر مجاز به مرزهای ایران را دارند، داده نخواهد شد.

فرمانده مرزبانی ناجا همچنین گفت: "اگر بناست اقدامات بشردوستانه به سیل زدگان پاکستانی صورت گیرد تاکید ما این است که اقدامات مذکور در خاک پاکستان انجام شود و زمینه ورود این اتباع به هیچ عنوان به داخل خاک ایران ایجاد نشود."

شمار تلفات سیل پاکستان دست کم یک هزار و ششصد نفر گزارش شده است و سازمان های امدارسانی گفته اند که نزدیک به شش میلیون نفر به کمک های غذایی و دارویی نیاز فوری دارند.

به دلیل خساراتی که به زیرساخت های اقتصادی از جمله راه های ارتباطی و پل ها وارد شده، توزیع کمک در میان سیل زدگان با دشواری همراه است.

مقامات پاکستانی گفته اند که تامین نیازهای فوری سیل زدگان مستلزم دریافت حدود یک میلیارد دلار کمک است و بازسازی خسارت های ناشی از واقعه دست کم پانزده میلیارد دلار و پنج سال وقت لازم دارد.

مطالب مرتبط