واتیکان قضیه سکینه آشتیانی را با 'دقت و تعهد' دنبال می کند

کمپین برای خانم آشتیانی
Image caption حکم سکینه آشتیانی واکنش منفی شدیدی علیه حکومت ایران در جهان به راه انداخته است

واتیکان می گوید ممکن است از طریق کانالهای دیپلماتیک از ایران بخواهد اعدام سکینه محمدی آشتیانی که محکوم به سنگسار شده است را متوقف کند.

فرناندو لومباردی سخنگوی واتیکان طی بیانیه ای گفته است کلیسای کاتولیک "این ماجرا را با دقت و تعهد دنبال می کند."

بیانیه واتیکان بدنبال مصاحبه پسر خانم آشتیانی با یک خبرگزاری ایتالیایی و درخواست کمک برای مادرش صادر می شود.

سکینه محمدی آشتیانی به جرم "زنای محصنه" به سنگسار محکوم شده است، اما در پی اعتراض های جهانی، دولت ایران اعلام کرد وی سنگسار نخواهد شد ولی حکم اعدامش همچنان پابرجاست.

در بیانیه واتیکان آمده است: "موضع کلیسا در قبال مجازات اعدام بر همگان روشن است و بخصوص سنگسار شکل بسیار خشنی از اعدام است."

آقای لومباردی گفت واتیکان ممکن است از کانالهای دیپلماتیک کوشش کند جان خانم آشتیانی را نجات دهد.

اما او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است تاکنون هیچ درخواست رسمی در این باره صادر نشده است.

سجاد قادرزاده پسر سکینه آشتیانی در مصاحبه با خبرگزاری ایتالیایی آندکرونوس از پاپ بندیکت و دولت ایتالیا خواست به مادرش کمک کنند.

ایتالیا روابط اقتصادی خوبی با ایران دارد.

فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا از حکومت ایران خواست از خود "ترحم" نشان دهد و خانم آشتیانی را اعدام نکند.

روزنامه بریتانیایی تایمز لندن، چند روز پیش، عکس زن بدون حجابی را منتشر کرد که گفته بود متعلق به خانم آشتیانی است اما این روزنامه روز جمعه (سوم اوت) گفت که این عکس مربوط به سکینه محمدی آشتیانی نیست و از بابت این اشتباه خود، عذرخواهی کرد.

گفته شده که این عکس، تصویر یک زن ایرانی مقیم خارج است.

سجاد قادرزاده، پسر خانم آشتیانی در چند مصاحبه گفته است که مادرش به خاطر انتشار این عکس، به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده است. او در این مصاحبه ها گفته است که افرادی که اخیرا از زندان تبریز آزاد شده اند، این موضوع را به او اطلاع داده اند.

روزنامه تایمز لندن که این عکس را روز ۲۸ اوت منتشر کرده، گفته بود که عکس بدون حجاب خانم آشتیانی را از طریق یکی از وکلای او به دست آورده است.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شد، اما بعد دادگاه دیگری او را به اتهام رابطه با مرد دیگری پیش از مرگ همسرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم اعدام صادر کرد.

این زن ۴۳ ساله و صاحب دو فرزند، در تبریز زندانی است. او اتهام "زنای محصنه" را رد می کند.

مطالب مرتبط