آژانس: ایران نظارت بازرسان را مختل می کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی
Image caption آژانس می گوید مهر و موم برخی تجهیزات غنی سازی شکسته شده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ایران را متهم کرده است به برخی از بازرسان اجازه ورود به تاسیسات هسته ای خود را نداده است.

بر اساس این گزارش که بی بی سی فارسی نسخه ای از آن را بدست آورده مهر و موم تعدادی از تجهیزات غنی سازی اورانیم در نطنز نیز شکسته شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از "مخالف مکرر ایران با انتخاب بازرسان با تجربه در چرخه سوخت و تاسیسات اتمی این کشور که روند بازرسی را مختل می کند" انتقاد کرده است.

ایران چندی پیش به دو تن از بازرسان آژانس اتمی اجازه ادامه نظارت بر فعالیت های هسته ایش را نداد. این تصمیم پس از دو گزارش آژانس که در آن به فعالیت های اتمی "اعلام نشده" تهران اشاره شده بود گرفته شد.

تهران گفته است این دو بازرس گزارش های غلطی به آژانس داده اند، اما آژانس می گوید به یافته های آنها اطمینان کامل دارد.

گزارش یازده صفحه ای اخیر که به 35 کشور عضو شورای حکام ارسال شده است می افزاید آژانس در 19 ژوئیه طی نامه ای خواستار توضیحات تهران درباره شکستن مهر و موم تجهیزات غنی سازی شده است.

سه هفته بعد ایران در پاسخ، این موارد را "اتفاقی" خوانده و افزوده به مسئولین این تجهیزات دستورات لازم را برای "هوشیاری و کنترل بیشتر در این زمینه" داده است.

آژانس همچنین گفته است ایران با نقض قطعنامه های شورای امنیت همچنان به غنی سازی اورانیم ادامه داده است.

بر اساس این گزارش ایران ذخیره غنی سازی اورانیم خود را در مقایسه با سه ماه پیش افزایش داده و به 2800 کیلوگرم رسانده است.

برخی کارشناسان از جمله اولی هاینونن معاون مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی می گویند ایران به اندازه کافی اورانیوم با غلظت پایین دارد که بتواند یک یا دو سلاح اتمی بسازد.

ایران اتهام برخی کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید تنها بدنبال تولید انرژی هسته ای است.

مطالب مرتبط