ایران: گزارش آژانس متوازن نیست

علی اکبر صالحی
Image caption مقام های ایران می گویند گزارش های آژانس طی یکسال گذشته منفی شده است

ایران می گوید گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به گزارش های مدیر کل قبلی متوازن نیست و به جزئیات فنی پرداخته است.

مقام های ایران به خبرگزاری های ایسنا و ایرنا گفته اند این گزارش پس از هفت سال تاکید می کند که هیچ انحرافی از مواد هسته ای و انحراف فعالیت های هسته ای ایران به اهداف نظامی مشاهده نشده است و آژانس کماکان قادر است به فعالیت های راستی آزمایی خود ادامه دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ایران را متهم کرده است به برخی از بازرسان اجازه ورود به تاسیسات هسته ای خود را نداده و مهر و موم تعدادی از تجهیزات غنی سازی اورانیم در نطنز نیز شکسته شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت این حق ایران و همه کشورهای عضو آژانس است که بازرسان را انتخاب کنند.

ایران چندی پیش به دو تن از بازرسان آژانس اتمی اجازه ادامه نظارت بر فعالیت های هسته ایش را نداد. این تصمیم پس از دو گزارش آژانس که در آن به فعالیت های اتمی "اعلام نشده" تهران اشاره شده بود گرفته شد.

آقای صالحی گفت که این دو بازرس "خلاف واقع گزارش کردند و آژانس هم به این نتیجه رسید اما نمی خواهد بر این مسئله اذعان کند."

این در حالیست که آژانس می گوید به یافته های این دو بازرس اطمینان کامل دارد.

علی اکبر صالحی درباره انتقاد آژانس از عدم امکان بازرسی کارخانه آب سنگین گفت که این خواسته آژانس در چارچوب پادمان جامع و قرارداد دو جانبه میان ایران و آژانس نیست.

وی گفت: "صراحتا می گویم آژانس به ما ثابت کند که باید از تاسیسات آب سنگین ایران و آب سنگین تولید شده بازدید کند. اگر ثابت کرد، بنده در اسرع وقت اجازه بازدید به بازرسان را خواهم داد."

علی اصغر سلطانیه نیز در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا انتقادات گزارش آژانس مبنی بر عدم همکاری تهران را "غیرحقوقی" و "نقل قول" از قطعنامه شورای امنیت خواند و گفت این موارد اعتبار فنی و تخصصی آژانس را خدشه دارد نموده است.

ایران خواسته های شورای امنیت مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم را غیرقانونی می داند و می گوید در چهارچوب فعالیت هایش در چهارچوب معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی (ان پی تی) قانونی است.

مقام های ایران همچنین از روند گزارش های آژانس از هنگام روی کار آمدن یوکیا آمانو مدیر کل جدید انتقاد کرده اند.

علی اکبر صالحی گفت: "شیوه گزارش نویسی آژانس در یک سال اخیر تغییر کرده است و جای این سوال است که پس از رفتن مدیر کل پیشین از آژانس، چه تغییری روی داده است."

مطالب مرتبط