سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت نسرین ستوده را محکوم کرد

نسرین ستوده
Image caption خانم ستوده وکیل مدافع تعدادی از روزنامه نگارانی است که در پی وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شدند

یک سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران در سراسر جهان، بازداشت نسرین ستوده، وکیل مدافع تعدادی از روزنامه نگاران زندانی در ایران را محکوم کرد.

در بیانیه ای که روز سه شنبه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) در وب سایت سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر شد، خانم ستوده "وکیل شجاعی" نامیده شده است که با وجود تهدیدها و احضارهای مداوم به بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی اعتراض می کرده و مقامات مسئول قضایی را به محترم شمردن حقوق زندانیان فرا می خوانده است.

حدود دو روز پیش، نسرین ستوده، وکیل دادگستری که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله روزنامه نگاران بازداشت شده پس از انتخابات ایران را به عهده دارد، پس از احضار به دادسرای زندان اوین بازداشت شد.

به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده در برگه احضار او اتهاماتی چون اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است: "به ویژه از سال گذشته نسرین ستوده سخنگوی قربانیان بی عدالتی رژیمی است که سعی داشت حتی در زندان صدای معترضان را خاموش کند."

گزارشگران بدون مرز در این بیانیه یادآوری کرده است که زندانیان در ایران از ابتدایی ترین حقوق خود محروم هستند و وکلا حق ملاقات با موکلین خود و دسترسی به پرونده آنها را ندارند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه دستگیری خانم ستوده "گامی دیگر در به سکوت وادار کردن معترضان" است از همه مدافعان حقوق بشر و انجمن های وکلا در سراسر جهان خواسته شده است تا برای آزادی خانم ستوده اقدام کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه به اینکه خانم ستوده وکالت بسیاری از روزنامه نگاران زندانی از جمله عیسی سحرخیز و محمد صدیق کبودوند، "که هردو به شدت بیمار و علیرغم چندین عارضه قلبی و مغزی همچنان از امکانات پزشکی محروم هستند" اشاره شده است.

در یک سال گذشته و در پی رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و بازداشت های گسترده روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز، که در زمینه دفاع از آزادی بیان و مطبوعات در سراسر جهان فعالیت می کند، بارها نسبت به نقض حقوق بشر در ایران هشدار داده است.

دولت ایران این مساله را رد می کند و برخورد با مخالفانش را در چارچوب قوانین می داند.

پیش تر، سازمان گزارشگران بدون مرز با توجه به تعداد زیاد روزنامه نگاران زندانی در ایران، این کشور را "بزرگترین زندان" برای روزنامه نگاران نامیده بود.

خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران که در سال ۸۸ اعدام شد، را بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط