شمقدری: سالهای گذشته، در انتخاب فیلم برای اسکار اشتباه فاحشی رخ داد

Image caption جواد شمقدری پیش از این گفته بود: "مردم ما محرم و بیگانگان نامحرم هستند."

جواد شمقدری، معاون امور سینمایی و سمعی بصری وزارت ارشاد، گفت: "کمیته انتخاب فیلم برای اسکار تقریبا نهایی شده است و تلاش خواهیم کرد ظرف ده روز آینده فیلم منتخب ایران برای اسکار معرفی شود."

آقای شمقدری در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "متاسفانه در هیئت های انتخاب اسکار در سال های گذشته اشتباه فاحشی رخ داده است."

"آنها فکر می کردند که باید نماینده سینمای اسکار همان شاخصه هایی را داشته باشد که ملزوم حضور در جشنواره های دیگر جهانی است."

او گفت:" خیلی از فیلم هایی که در جشنواره های جهانی حضور پیدا می کنند، ارزش فنی و هنری ندارند و اغلب به دلیل رویکرد سیاسی شان است که جایزه گرفته اند. طبیعی است که این گونه فیلم ها به اسکار نمی روند چون قابلیت فنی و هنری لازم را ندارند."

او گفت که نماینده سینمای ایران در اسکار باید موضوعی داشته باشد که برای این جشنواره و یک شهروند آمریکایی دغدغه باشد.

آقای شمقدری روز پنج شنبه ۱۴ مرداد، پیداکردن نقاط تاریک و بزرگ کردن آنها در فیلم های ایرانی به قصد جایزه گرفتن از دیگران را از "جاسوسی" بدتر دانسته و چنین کاری را "خیانت فرهنگی" نامیده بود.

او در یک نشست خبری اعلام کرده بود که فیلم‌هایی که "سیاه‌نمایی" می‌کنند، اجازه نمایش در خارج از ایران را ندارند.

آقای شمقدری به دو فیلم طهران تهران و عیار 14 اشاره کرد و گفت بر خلاف آنچه در برخی روزنامه ها مطرح شده این دو فیلم شانسی برای اسکار ندارند.

او گفت: "اگر سال گذشته فرزند خاک به اسکار می رفت شانس بیشتری داشت."

به گفته جواد شمقدری "شیوه سنتی انتخاب فیلم ها برای اسکار باید صددرصد شکسته شود."

"ما باید فیلمی را ارائه کنیم که دغدغه آنها باشد. فیلمی که وقتی دیده شد، احساس شود که حرف آنها را می زند و دغدغه آنها را جواب می دهد."

آقای شمقدری گفت:"اسکار یک فرصت است نه اینکه ما تمام ذهن و فکرمان را درگیر کنیم."

او پیش از این اعلام کرده بود که معاونت سینمایی وزارت ارشاد می خواهد هم و غم خود را صرف "ساماندهی" سینمای کشور کند و امسال قصد "استانداردسازی" سینما را دارد.

جواد شمقدری از سینماگران خواسته بود که به "مفاهیم قرآنی، فطرت و اهل بیت" توجه کنند.

وی در پاسخ خبرنگار فارس که چرا بعد از فیلم بچه های آسمان، از ده سال پیش تاکنون، نمایندگان ایران در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی پذیرفته نشده اند گفت:"آنها حاضر نیستند اعتبار فنی و هنری شان را با انتخابی که آنان را شرمنده کند مورد تهدید قرار دهند."