فاضلاب تهران بی وام ماند

تهران
Image caption هزینه نهایی پروژه فاضلاب تهران حدود پنج هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است

بانک جهانی با درخواست وام برای فاضلاب تهران مخالفت کرد.

مهدی ثمره هاشمی، مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران مخالفت بانک جهانی را با درخواست وام ۳۰۰ میلیون دلاری اعلام کرد و گفت: "دلیل اصلی این قضیه سیاسی است و قدرت های جهانی دشمن ایران به هر شکلی که بتوانند برای پرداخت وام به ایران مانع تراشی می کنند".

آقای ثمره هاشمی به موارد دیگری اشاره کرد که با وجود موافقت بانک جهانی با وام، به علت فشارهای سیاسی از پرداخت آن جلوگیری شده است.

پیش از این و در سال ۱۳۸۷ پرویز فتاح، وزیر وقت نیرو گفته بود: "رابطه ما با بانک جهانی در حال پیشرفت است و در حال توافق برای گرفتن وام جدید از بانک جهانی هستیم."

در میان طرح هایی که ایران با همکاری وام بانک جهانی انجام می دهد، طرح فاضلاب تهران از همه قدیمی تر است.

طرح فاضلاب تهران از سال ۱۳۸۱ و با مبلغ ۱۴۵ میلیون دلار آغاز شده بود. هزینه نهایی طرح حدود پنج هزار میلیار تومان پیش بینی شده است که ایران امیدوار بود بتواند برای آغاز مرحله دوم، دو برابر مرحله اول وام بگیرد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به گفتگوهای ایران با بانک توسعه اسلامی و موافقت کلی آنها اشاره کرد و گفت: "مسئله این است که بانک توسعه اسلامی هم بی تاثیر از بانک جهانی و سیاست تحریم ها نیست و آنجا هم ممکن است برای گرفتن وام موانعی ایجاد کنند."

سالهایی نه چندان دور، آغاز مجدد همکاریها

روابط بانک جهانی با ایران بعد از دو دهه رکود در آغاز دهه هشتاد خورشیدی بهبود یافت.

بررسی وضعیت صندوق بازنشستگی ایران که گزارش آن در سال ۱۳۸۲ منتشر شد، نمونه ای از این همکاری ها بود.

نمایندگان بانک جهانی پس از بازدید و بررسی صندوق بازنشستگی ایران با ارائه گزارشی به مسئولان ایرانی هشدار دادند که این صندوق ها تا ده سال دیگر زیان ده خواهند شد.

همچنین در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار بعد از انقلاب ۱۹۷۹ تفاهم نامه ای بین IFC (موسسه تامین مالی بین المللی وابسته به بانک جهانی) و بانک خصوصی کارآفرین امضا شد تا یک شرکت لیزینگ ماشین آلات و حمل و نقل ساختمانی با سرمایه مشترک ایجاد شود.

آمریکا همواره از مخالفان پرداخت وام به ایران بوده است با این حال پیش از این ایران، توانسته بود هیات مدیره بانک جهانی را متقاعد کند تا اعتباراتی را در اختیار این کشور قرار دهد.

مطالب مرتبط