آمریکا 'بانک تجارتی ایران و اروپا' را تحریم کرد

ساختمان خزانه داری آمریکا در واشنگتن
Image caption بانک های تحریم شده دسترسی به نظام بانکی و مالی آمریکا را از دست خواهند داد

وزارت خزانه داری آمریکا 'بانک تجارتی ایران و اروپا' که در آلمان به ثبت رسیده را به فهرست تحریم های یک جانبه ایالات متحده افزوده است.

این بانک به اختصار (EIH) نام دارد و مقر اصلی اش در شهر هامبورگ آلمان واقع است.

مقام های آمریکایی می گویند که پیش از تحریم این بانک با مقام های دولت آلمان مشورت کرده اند و دولت آلمان نیز درباره بانک یادشده تدابیری اتخاذ خواهد کرد.

این نخستین بار از زمان هشدار اخیر آمریکا به بانک ها و موسسه های مالی بین المللی در مورد رابطه با ایران است که خزانه داری ایالات متحده بانکی در خارج از ایران را تحریم کرده است.

مقام های آمریکایی 'بانک تجارتی ایران و اروپا' را متهم کرده اند که یکی از معدود موسسه هایی است که به عنوان رابط ایران با نظام مالی اروپا فعالیت می کند.

مدیران این بانک به اقدام دولت آمریکا واکنش نشان نداده اند.

بانک مذکور در واشنگتن به رابطه با برنامه های نظامی و موشکی ایران و نیز مبادلات مالی کلان با بانک هایی مانند بانک ملت که از سوی آمریکا تحریم شده، متهم است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز ۱۶ اوت با صدور بخشنامه ای جزئیات نحوه اجرای تحریم هایی که کنگره در ماه ژوئن علیه ایران تصویب کرده بود را منتشر کرد.

این نهاد هشدار داد که بانک ها و موسسات مالی خارجی که با اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی تحریم شده ارتباط داشته باشند، حق دسترسی به نظام بانکی ایالات متحده را نخواهند داشت یا دسترسی آنها به شدت محدود خواهد شد.

آن طور که خزانه داری آمریکا اعلام کرد، موسسه های مالی که مبادلات "عمده" با اشخاص حقیقی یا حقوقی تحریم شده سپاه پاسداران داشته باشند نیز تحریم خواهند شد.

این مجازات ها در چهارچوب اجرای تحریم های گسترده ای که کنگره آمریکا در ماه ژوئن علیه ایران تصویب کرد در نظر گرفته شده است.

شرکت ها یا بانک های تحریم شده اجازه فعالیت در بخش های مالی، بانکی یا بازارهای سهام آمریکا را نخواهند داشت.

در همین رابطه، بانک بریتانیایی بارکلیز در اواسط اوت موافقت کرد که به علت نقض تحریم هایی که ایالات متحده علیه چند کشور از جمله ایران در نظر گرفته، به دولت آمریکا ۲۹۸ میلیون دلار بپردازد.

مطالب مرتبط