مطهری: سکوت در چنین شرایطی یعنی هموار کردن راه استبداد

Image caption استرداد لایحه برنامه پنجم به دولت، در روزهای اخیر مورد مناقشه میان دو قوه مقننه و مجریه ایران قرار گرفته است

علی مطهری از نمایندگان مجلس ایران خواسته است تا در برابر آنچه تکروی‌های دولت خوانده شده، سکوت نکنند و همزمان نایب رئیس مجلس از عدم استرداد لایحه برنامه پنجم به دولت خبر داده است.

آقای مطهری که از چهره‌های اصولگرا اما منتقد دولت در مجلس ایران است، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور (هشتم سپتامبر) در نطق میان دستور خود گفت: "باید قبول کنیم که مجلس هشتم در جایگاه لایق و شایسته خود قرار ندارد."

او که طی سالهای اخیر، انتقادات تندی از دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مطرح کرده است، امروز به نمایندگان مجلس هشدار داد که "مجلس منظر حاکمیت مردم و جلوگیری از استبداد است. اگر مجلس این ویژگی خود را از دست بدهد، دیگر مجلس نیست و به ملت خود خیانت کرده است".

آقای مطهری همچنین به موارد مختلف اختلاف میان دولت و مجلس اشاره کرد و گفت: "دولت با یک مصاحبه تلویزیونی، قانون عفاف و حجاب را از حیز انتفاع ساقط می کند و مجلس فقط آه می کشد."

او در بخشی دیگر از اظهارات خود گفت: "امروز ما در مقابل تاریخ مسئولیم و اگر در برابر برخی قانون گریزی‌ها سکوت کنیم، پاسخی در مقابل تاریخ نخواهیم داشت. سکوت در چنین شرایطی یعنی هموار کردن راه تکروی و استبداد."

موضوع پس گرفتن لایحه برنامه پنجم توسط دولت که در روزهای اخیر مورد مناقشه میان دو قوه مقننه و مجریه ایران قرار گرفته، از دیگر مواردی است که آقای مطهری از آن به عنوان یکی از شواهد خود برای "منفعل" خواندن مجلس برشمرده است.

او گفته است که "در کجای قانون اساسی یا آیین نامه داخلی مجلس آمده که اگر دولت از اجرای قانون سرباز زد و بر موضع خود پافشاری کرد یا درخواست استرداد لایحه ای را نمود، نایب رئیس مجلس فورا کارگروه 'گفت و گو' و در واقع کارگروه 'التماس' تشکیل دهد و موجب تحقیر مجلس گردد؟"

به نظر می رسد اشاره آقای مطهری به کارگروهی است که به ریاست محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران، و در پی درخواست دولت برای پس گرفتن لایحه برنامه پنجم، طی روزهای گذشته تشکیل شده است.

همزمان داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس ایران هم با انتقاد از تصمیم هیات رئیسه مجلس ایران برای مذاکره با دولت در مورد استرداد لایحه برنامه پنجم گفت: "در کجای آیین نامه داخلی مجلس آمده است که هیات رئیسه می تواند به صورت کدخدا منشانه اقدام به انجام مذاکرات با دولت کند."

آقای قنبری پیشنهاد کرده است که برای "حفظ شأن مجلس" بهتر است که مجلس این کشور تصمیم استرداد لایحه برنامه را به رای بگذارد تا نمایندگان در مورد آن تصمیم گیرند.

'مجلس دلایل دولت را نپذیرفت'

در همین حال، آقای ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران، از نتایج رایزنی‌های میان کمیته تلفیق مجلس و دولت بر سر استرداد لایحه برنامه پنجم خبر داده و گفته است که مجلس دلایل دولت برای پس گرفتن این لایحه را نپذیرفته است.

آقای ابوترابی، روز سه شنبه (۱۶ شهریور) گفت: "دولت مواردی را که می تواند به انسجام لایحه برنامه پنجم آسیب برساند و در چارچوب مصالح کشور نیست به صورت مستدل به مجلس اعلام کند."

دولت و مجلس ایران طی ماه های گذشته بر سر موارد متعددی اختلاف نظر داشته اند که استرداد لایحه برنامه پنجم و انتصاب نمایندگان ویژه رئیس جمهور در سیاست خارجی، از جدیدترین این موارد بوده است.

دیروز (سه شنبه ) با بالا گرفتن اختلاف میان مجلس و دولت ایران بر سر انتخاب نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در سیاست خارجی، ۱۲۲ نماینده مجلس در تذکری کتبی از محمود احمدی نژاد خواستند تا از آنچه موازی کاری در سیاست خارجی ایران خوانده شده است، پرهیز کند.

مرکز پژوهش های مجلس روز گذشته با اشاره به اصل ۱۲۷ قانون اساسی ایران اعلام کرده بود که انتصاب نمایندگان ویژه از سوی رئیس جمهور باید به تایید هیات وزیران برسد و مانند سایر مصوبات دولت ضمن ابلاغ، برای رئیس مجلس هم فرستاده شود تا چنانچه مغایر قوانین جاری باشد، برای تجدید نظر به هیات وزیران بازگردانده شود.

این موضوع در سخنان امروز آقای مطهری نیز مورد اشاره قرار گرفت و او گفت: "وزیر امور خارجه به حق از انتصاب نمایندگان ویژه انتقاد کرد و البته مجلس در این خصوص از او حمایت خواهد کرد. اما افسوس که که آقای وزیر دیر عکس العمل نشان داد."

رهبر ایران هم در دیدار دوشنبه (هشتم شهریور) با هیأت دولت تأکید کرده بود که وزارت امور خارجه "مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائل سیاست خارجه و روابط با دیگر کشورها" است.

اما حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران و نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در امور آسیا، که اظهارات پیشین اش درباره "نسل کشی ارامنه توسط امپراطوری عثمانی" واکنش مقامات ترکیه را به دنبال داشت، روز یکشنبه (۱۴ شهریور) گفته بود که آقای احمدی نژاد، با اختیارات خود نمایندگان ویژه را انتخاب کرده است و همچنین از انتخاب نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در حوزه های آفریقا و آمریکای جنوبی خبر داده بود.

مطالب مرتبط