تخریب آخرین زیستگاه حیات وحش در دامنه های کوه دماوند

تصویری از ک.ه دماوند و دشت های شقایق دامنه های آن
Image caption کوه دماوند، بزرگترین آتشفشان خاموش خاورمیانه است که در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده است

خبرگزاری‌های ایران از آغاز عملیات راه سازی در ارتفاعات چهار هزار متری کوه دماوند خبر داده اند و همزمان فعالان محیط زیست از تخریب آخرین زیستگاه حیات وحش در این منطقه اظهار نگرانی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محیط بانان منطقه جنوبی قله دماوند تایید کرده اند که گروهی از کارگران در حد فاصل بارگاه سوم و پناهگاه سیمرغ از دامنه های این کوه، مشغول به عملیات راهسازی شده اند.

بنابراین گزارش، این محدوده از ارتفاعات دماوند تنها منطقه دست نخورده حیات وحش در دامنه های بلندترین کوه ایران است که در صورت تخریب می تواند تهدیدی جدی برای محیط زیست تلقی شود.

دامنه های کوه دماوند، واقع در شرق تهران، دارای یخچال های طبیعی و جاذبه های گردشگری است که علاقمندان به کوه نوردی و طبیعت گردی را در فصول مختلف سال به این منطقه جذب می کند.

گونه‌های جانوری و گیاهی این منطقه در نوع خود منحصر به فرد است و تخریب مسیر یخچال های طبیعی از طریق احداث راه های ارتباطی، می تواند بر اکوسیستم این منطقه تاثیر منفی بگذارد.

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست در ایران، در رابطه با ویژگی‌های زیست محیطی ارتفاعات دماوند به بی بی سی فارسی گفت که علاوه بر جنبه‌های اسطوره ای و تاریخی دماوند در فرهنگ و هنر ایرانی، دامنه‌های این کوه رستنگاه انواع گیاهان کمیاب با خواص دارویی و زیستگاه حیواناتی نظیر کل و قوچ، بز و میش و پلنگ معروف ایرانی است که احداث هرگونه راه و جاده ای با دو پاره کردن محل زیست این جانوران می تواند تهدیدی جدی برای آنها تلقی شود.

آقای کهرم با اشاره به قرار گرفتن دامنه های بالای ارتفاع چهار هزار متری کوه دماوند در فهرست میراث بشریت سازمان یونسکو، گفت: "تاسیس کارگاه‌های پوکه در این منطقه که در صنایع ساختمانی کاربرد دارد، روزانه به برداشت نزدیک به ۵۰۰ کامیون از خاک دامنه های دماوند می انجامد و در نتیجه رشد و نمو بسیاری از گونه های گیاهی این منطقه با کاهش روبرو شده است."

کوه دماوند، بزرگترین آتشفشان خاموش خاورمیانه است که در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده و به همراه دیگر ارتفاعات رشته کو های البرز، نقش بسیار مهمی در حفظ جنگل ها و شرایط آب و هوایی حاشیه دریای خزر دارد.

این کوه بلند واقع در ۷۰ کیلومتری شمالشرق تهران، با ارتفاعی حدود ۵۶۷۰ متر به بام ایران نیز شهرت دارد و در تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی این کشور به ثبت رسید.