رهبر ایران: در مقابل فشار جهانی، اقتصاد مقاومتی ایجاد کنیم

علی خامنه ای
Image caption آقای خامنه‌ای این تصور را اشتباه می‌داند که با حل بحران هسته ای ایران، مشکلات این کشور با غرب حل خواهد شد

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران می گوید که هدف از اعمال تحریم و فشار اقتصادی علیه این کشور، خسته کردن مردم از جمهوری اسلامی است و باید در برابر این فشارها مقاومت کرد.

آقای خامنه ای غروب روز سه شنبه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) در دیدار با گروهی از کارآفرینان گفت: "ما امروز در مقابل یک فشار جهانی قرار داریم. دشمنی در دنیا وجود دارد که می خواهد با فشار اقتصادی و تحریم، سلطه اهریمنی خودش را به این کشور برگرداند".

او گفت ایرادهایی که به برنامه هسته ای ایران یا وضعیت حقوق بشر در این کشور گرفته می شود بهانه است و "کسانی که خیال می کنند اگر ما مسئله انرژی هسته ای را حل کردیم، مشکلاتمان حل خواهد شد، خطا می کنند".

شورای امنیت سازمان ملل متحد در چهار قطعنامه از شش قطعنامه ای که تاکنون در مورد برنامه اتمی ایران صادر کرده، تحریم هایی را علیه ایران در نظر گرفته است.

اتحادیه اروپا و دولت های آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی هم تحریم هایی یک جانبه علیه ایران اعمال کرده اند تا این کشور را به توقف غنی سازی اورانیوم و تبعیت از قطعنامه های شورای امنیت وادار کنند.

اما آقای خامنه ای هدف این تحریم ها را چیز دیگری می داند و می گوید این که گفته می شود مردم ایران هدف تحریم ها نیستند، دروغ است.

او در این مورد گفت: "تحریم برای این است که ملت ایران به ستوه بیاید و بگوید ما به خاطر دولت جمهوری اسلامی داریم زیر فشار تحریم قرار می گیریم و به این ترتیب رابطه ملت با نظام جمهوری اسلامی قطع بشود؛ هدف اصلا این است".

اما او تأکید کرد که محاسبات تحریم کنندگان ایران نادرست است و ایران با دور زدن تحریم ها، تحریم کنندگان را ناکام خواهد گذاشت.

رهبر ایران گفت که برای این کار لازم است "یک اقتصاد مقاومتی واقعی" در کشور به وجود آید.

او گفت که برای این کار دولت باید فضایی مناسب برای افزایش کار و تولید ایجاد کند، به مدیریت دقیق منابع بپردازد و فضای کسب و کار را بهبود ببخشد.

آقای خامنه ای افزود که بعضی از ایرادهایی که در این زمینه به دولت گرفته می شود، از نظر او هم وارد است.

او همچنین در مورد خطر "واردات بی رویه و بی منطق" هشدار داد و گفت که پیش تر هم به مسئولان دولتی توصیه کرده است که واردات را "مدیریت" کنند.

مقامات دولت ایران معمولا می گفتند که تحریم های اعمال شده علیه این کشور "بی اثر" است، اما در هفته های اخیر در سخنان آیت الله خامنه ای و بعضی دیگر از مسئولان حکومت ایران اشاره هایی دیده شده که نشان می دهد آنها تأثیر تحریم ها را در اقتصاد ایران جدی می دانند و نگران افزایش نارضایتی های عمومی در اثر این تحریم ها هستند.

مطالب مرتبط