احمدی نژاد :۴۰ درصد کارمندان تهرانی از خانه کار کنند

نمایی از تهران
Image caption محمود احمدی نژاد، تاکید کرد که خروج کارکنان دولت از تهران باید سریع تر انجام شود

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با تاکید بر لزوم شتاب بخشیدن به روند خروج کارکنان از تهران گفت که ۴۰ درصد کارکنان ادارات دولتی در تهران باید از خانه کار کنند.

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) همچنین گفت که روند خروج کارکنان از تهران و مهاجرت معکوس از این شهر نیازمند شتاب بیشتری است و باید "فوری، به طور مستمر و با اولویت" پیگیری شود.

او با اشاره به جمعیت ۱۴ میلیونی استان تهران از مصوبه "دورکاری" به عنوان راه حل دولت برای کاهش ترافیک شهر تهران نام برد.

به گفته آقای احمدی نژاد، بر اساس این مصوبه دولت، حداقل ۴۰ درصد از کارکنان بخش های دولتی باید بدون حضور در محل کار و از خانه های خود کار کنند.

حدود یک ماه پیش، محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران از ابلاغ آیین نامه "دورکاری" خبر داده بود که بر اساس آن نیازی به حضور فیزیکی همه کارکنان دولت در محل کارشان نخواهد بود.

سعید پیوندی، استاد جامعه شناسی دانشگاه پاریس در گفت و گو با بی بی سی فارسی این طرح و رقم ۴۰ درصد کارکنان را "اغراق آمیز" و "خیالبافانه" خواند.

او با اشاره به اینکه در ایران زیر ساخت های لازم، همچون دسترسی همگانی به اینترنت برای اجرای چنین طرحی وجود ندارد و اینکه نظام اداری ایران هم آمادگی لازم را ندارد، این طرح را غیر عملی دانست.

آقای پیوندی گفت: "اعمال چنین سیاست هایی بدون کار کارشناسی و بدون مقدمه چینی و تدارک لازم صورت می گیرد و در اکثر موارداین گونه طرح های ضد مهاجرت یا مهاجرت معکوس نتیجه لازم را نمی دهد."

او با اشاره به طرح انتقال کارکنان دولت از تهران که قرار بود بر اساس آن نزدیک به ۲۰۰ هزار کارمند از تهران خارج شوند، گفت: "دولت آقای احمدی نژاد، می خواهد این طرح ها را به طور ضربتی انجام دهد اما در عمل دیدیم که رقم های اعلام شده ارتباطی به رقم ۲۰۰ هزار نفر نداشت."

پیش تر و در پی سخنان آقای احمدی نژاد درباره زلزله خیزبودن شهر تهران و لزوم خروج حداقل ۵ میلیون نفر از این شهر، دولت ایران اعلام کردکه طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند را از تهران در دستور کار قرار داده است و برخی از سازمان ها و ادارات دولتی به شهرهای دیگر منتقل می شود.

استانداری تهران در پایان مرداد ماه، که مهلت تعیین شده از سوی دولت بود اعلام کرد که نزدیک به ۲۲ هزار نفر از طریق ثبت نام اینترنتی برای خروج از تهران، اعلام آمادگی کرده اند و حدود ۷ هزار کارمند از تهران خارج شده اند.

با وجود تسهیلاتی که دولت برای تشویق کارمندان برای مهاجرت از تهران اعلام کرده است، اما گزارش هایی از نارضایتی کارمندانی که مجبور به ترک تهران شده اند، منتشر شده است.

منتقدان، این طرح دولت را "شتابزده" ، "بدون کار کارشناسی" و "غیر عملی" توصیف کرده اند.

مطالب مرتبط