تعطیلی روز پس از عید فطر در ایران

مجلس ایران
Image caption یکی از پیشنهاد دهندگان طرح می گوید افکار عمومی با لغو تعطیلی های پانزده خرداد و بیست و نهم اسفند موافق نیست

هیئت دولت ایران روز پس از عید فطر (احتمالا شنبه) را در سراسر این کشور تعطیل اعلام کرد.

محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) پس از پایان جلسه هیئت دولت گفت: "برای رفاه حال مردم روزه‌دار در صورتی که جمعه عید فطر اعلام شود، شنبه - روز پس از عید فطر- تعطیل است." . آقای رحیمی گفت: "در جلسه امروز هیئت دولت مقرر شد معادل ساعت کاری روز بعد از عید فطر که تعطیل است، در بقیه ایام سال جبران شود."

بر اساس این مصوبه که تنها برای امسال در نظر گرفته شده است، در صورتی که جمعه عید فطر باشد شنبه هفته آینده ایران و یکشنبه نیز استان خوزستان تعطیل است.

همزمان طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس برای تغییر ساعات کاری در ماه رمضان و افزایش تعطیلات عید فطر مسترد شد.

بنا به گفته جهانبخش محبی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس، تعداد پیشنهادکنندگان طرح از ۵۰ نفر به کمتر از ۱۵ نفر رسید و بر اساس آئین نامه مجلس، این طرح مسترد شد.

همچنین محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس هدف پیشنهاد دهندگان طرح را افزایش تعطیل ایام عید فطر بدون افزایش تعطیلات و با جابجایی یکی دو روز از تعطیلات دانست.

آقای ابوترابی گفت: "نمایندگان مجلس بهتر دیدند که بررسی افزایش تعطیلات عید فطر را در بررسی طرح ساماندهی تعطیلات، مورد نظر قرار دهند تا تصمیمات لازم در آن زمان اتخاذ شود".

همزمان محمد رضا تابش، دبیر کل فراکسیون اقلیت و یکی از پیشنهاد دهندگان طرح گفت: "هدف ما جلوگیری از تخلف دولت و قانونمند کردن این تعطیلات و بها دادن به این عید مهم مذهبی بود."

آقای تابش گفت با بیان این که به نظر می رسد افکار عمومی با حذف تعطیلات ۲۹ اسفند و ۱۵ خرداد موافق نیست، گفت: "گلایه من از هیئت رئیسه است که تعلل کردند و از مردم هم عذرخواهی می کنم که فرصت برنامه ریزی برای این تعطیلات را از دست دادند."

واکنشهای پیشین به افزایش تعطیلی ها

نمایندگان مجلس ایران، روز سه شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) به یک فوریت طرحی رای داده بودند که در صورت تصویب نهایی، تعطیلات عید فطر ۳ روز و تعطیلی ۱۵ خرداد و ۲۹ اسفند لغو می شد.

در طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس، ایجاد فرصت برای بهره مندی کارکنان دولت از "فیوضات معنوی ماه مبارک رمضان" و "همگرایی بیشتر با کشورهای اسلامی" دلیل توجیهی آن عنوان شده است.

طرح نمایندگان ابتدا به صورت دوفوریتی ارائه شده بود، اما نمایندگان به یک فوریت آن رای دادند.

یک فوریت این طرح در حالی به تصویب رسید که دولت در ماه رمضان، میزان ساعات کار ادارات دولتی را کاهش داده و این کار با مخالفت هایی روبرو شده بود.

سال گذشته نیز مرکز پژوهشهای مجلس ایران در گزارشی تصمیم هیات وزیران ایران برای کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه رمضان را برخلاف قوانین کشور اعلام کرده بود.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود هشدار داده بود: "کاهش قابل توجه ساعت کار نیروی انسانی به مدت یک ماه باعث کاهش تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی شده و از سوی دیگر بر عملکرد بخش‌های تولیدی تاثیر منفی خواهد گذاشت."

مطالب مرتبط