به روز شده:  23:39 گرينويچ - چهارشنبه 08 سپتامبر 2010 - 17 شهریور 1389

ایران پس از انتخابات

کروبی حمله به منزلش را سازمان یافته دانست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مهدی کروبی با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به مردم ایران حملات اخیر به محل سکونتش را ناشی از ضعف و چند دستگی در هیات حاکمه ایران دانسته و تاکید کرده است که موضع او را تغییر نخواهد داد.

سحام نیوز، وب سایت خبری حزب اعتماد ملی که دبیرکل آن مهدی کروبی است، چهارشنبه نخستین واکنش رسمی این رهبر مخالفان را درباره آن حملات که به نیروهای بسیجی و لباس شخصی نسبت داده شده، منتشر کرد.

مهدی کروبی گفته است: "الحق که این عده قلیل روی شعبان بی مخ ها و اوباش درباری را سفید کردند و ورقی زرین بر کارنامه ننگین آنها افزودند. در شب های رمضان آداب شریعت را به نام ولایت منکوب کردند و روزه خود را با فحاشی افطار کردند."

گروهی از طرفدران دولت محمود احمدی نژاد آقای کروبی را یکی از "سران فتنه" می خوانند و خواهان محاکمه وی هستند.

مهدی کروبی می نویسد: "رای مردم خوردن و پرسش کنندگان را به گلوله بستن و منتقدان را به زندان انداختن و مطبوعات را دهان دوختن کم بود که رمضان و لیالی قدر را درجمهوری اسلامی سی سال پس از انقلاب اسلامی چنین به خیال تثبیت قدرت خود بی حرمت کردند."

آنکه از مردم برید راهی نخواهد داشت جز آنکه به چند قداره بند باج گیر دلخوش کند و این سرنوشت آنهایی است که زورگویی را جایگزین مردمسالاری می کنند و آرای مردم را کاغذ باطله می پندارند

مهدی کروبی

حملات به محل سکونت مهدی کروبی چند روز ادامه داشت اما شدیدترین آن یک روز پیش از راهپیمایی روز قدس اتفاق افتاد. بسیاری بر این باورند که مهاجمان درصدد بودند که از شرکت وی در راهپیمایی جلوگیری کنند.

مهاجمان شیشه های ساختمان را شکسته و به دیوار آپارتمان خانواده کروبی رنگ پاشیدند. آنها از گاز اشک آور نیز استفاده کردند.

سپاه محمد رسول الله تهران حمله به منزل کروبی را محکوم کرده و "مسببان این حاشیه سازی را افرادی خودسر و کاملا بی ارتباط با نهاد مقدس بسیج و سپاه" دانسته بود.

سرتیپ محمدرضا نقدی، رئیس بسیج مستضعفان نیز گفته بود: "ایجاد درگیری های ساختگی سناریوی دشمن است. آنها قصد دارند با ایجاد درگیری های محلی مردگان سیاسی فتنه گر را دوباره زنده و حزب الله را بدنام کنند."

آقای کروبی در این خصوص می گوید: "وقتی دیدند که نقشه های شان بر آب شد و حاصلی نبردند و با طرد و نفرت مردم ایران و جهانیان مواجه شدند طی اطلاعیه ای این عناصر را خودسر، بی تدبیر و بی بصیرت نامیدند."

خبری از تحت پیگرد قرار گرفتن عوامل این حملات منتشر نشده است

او ادامه می دهد: "عده ای خودسر؟ آری، عده ای خودسر که نیروی عظیم اطلاعاتی، امنیتی و قضائی و نظامی که مدعی کنترل جهان است از شناسائی و تنبیه آنها عاجز می ماند."

این رهبر مخالفان دولت که در گذشته رئیس مجلس ایران و در انتخابات سال ۱۳۸۸ از نامزدهای اصلاح طلب بود حملات را به ضعف جناح حاکم نسبت داده است.

وی می نویسد: "ما نیک واقفیم که در جناح دیکتاتورماب تمامیت خواه چنان یاس و ناامیدی، تفرقه و تشتت و سر در گمی و عدم برنامه ریزی ای حکم فرماست که بروز چنین رفتارهای ابلهانه ای از جمله نتایج همین یاس و ناامیدی است."

مهدی کروبی تاکید می کند که خط مشی او در اثر این وقایع تغییر نخواهد کرد و بر ادامه اعتراض مسالمت آمیز تاکید کرده است.

به گفته او: "طنز ماجرا اما آنجاست که این جماعت قلیل با چنین رفتارهایی سخیف، ساده دلانه گمان می برند که می توانند مهدی کروبی را با بی شرمی ها و اذیت و آزارهای کودکانه شان، در دفاع از مردم و آرمانهای انقلاب مایوس کنند."

بر اساس گزارش ها در حمله به منزل مهدی کروبی، سرپرست محافظان وی به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در حالت اغما به بیمارستان منتقل شد.

آقای کروبی در نامه اش "از وظیفه شناسی و درایت" محافظین خود قدردانی کرده و می نویسد که سرپرست آنها، سرهنگ یاری، شدیداً مورد ضرب و شتم قرار گرفت و "اکنون در محاصره کامل قرار دارد و از دیدار و ملاقات و گفتگو و حتی مراجعه به پزشک قانونی برای گرفتن طول درمان محروم شده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.