'ایران زن آمریکایی را آزاد می کند'

سه آمریکایی زندانی در ایران
Image caption جاشوا فتال، شین بائر و سارا شورد یک بار در تهران با خانواده های خود ملاقات کردند

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تایید کرده است که سارا شورد، یکی از سه آمریکایی زندانی در بازداشتگاه اوین به زودی آزاد خواهد شد.

احسان قاضی زاده هاشمی، مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد نیز به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که "این حرکت در پرتو رافت اسلامی و عید سعید فطر" انجام می شود.

این مقام ایرانی صراحتا نگفته است که سارا شورد آزاد خواهد شد، اما تایید کرده که قرار است شهروند آمریکا طی مراسمی که ساعت نه صبح روز شنبه ۲۰ شهریور در هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد آزاد شود.

به گزارش ایرنا، تعدادی از مقام های ایرانی و نمایندگان رسانه های داخلی و بین المللی نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

خانواده های سه جوان آمریکایی که بیش ۱۳ ماه است در ایران زندانی بوده اند با انتشار بیانیه ای ابراز امیدواری کرده اند که این تصمیم جمهوری اسلامی نشانه آغاز روند پایان حبس "طولانی" و "دشوار" فرزندانشان باشد.

جاشوا فتال، شین بائر و سارا شورد در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ در کوه های کردستان توسط مأموران ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد دوست دختر شین بائر بود و به گفته خانواده های آنان، این دو نفر در زندان اوین با هم نامزد شدند.

خبرگزاری های بین المللی در ایران پنجشنبه اعلام کردند که وزارت ارشاد از آنها برای شرکت در مراسم آزاد کردن یکی از سه آمریکایی دعوت کرده است.

بر اساس گزارش هایی که پنجشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) منتشر شد، وزارت ارشاد ایران از خبرنگاران خبرگزاری های بین المللی در ایران دعوت کرده است که ساعت ۹ صبح روز شنبه برای پوشش خبری "آزاد کردن یکی از آمریکایی های بازداشت شده" در هتل استقلال تهران حاضر شوند.

لورا فتال، مادر جاشوا فتال، به خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت که نمی تواند این خبر را تأیید کند، اما او هم خبر را شنیده و از آن خوشحال شده است.

خانم فتال گفت: "چه یکی از این جوانان، چه هر سه آزاد شوند ما خوشحال خواهیم شد و جای تشکر دارد".

مسعود شفیعی، وکیل سه آمریکایی، به بی بی سی فارسی گفت که با توجه به بیماری شدید سارا، احتمالا فردا سارا آزاد خواهد شد.

آقای شفیعی به نامه ای که چند روز پیش به دادستان تهران نوشته بود، اشاره کرد و گفت که در این نامه نسبت به طولانی شدن زمان بازداشت این افراد، بدون برگزاری محاکمه شان اعتراض کرده است.

او گفت: "بخشودگی شامل کسانی می شود که محاکمه شان برگزار شده باشد و حکم شان قطعی شده باشد ولی موکلین من هنوز مرحله تحقیق را می گذرانند. اما در سیاست هر اتفاقی ممکن است بیافتد."

رسانه های ایران و دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی پیش تر اعلام کرده بودند که روز جمعه در ایران به احتمال زیاد عید فطر است و به نظر می رسد برنامه آزادی یکی از بازداشت شدگان به مناسبت این عید مذهبی تدارک دیده شده باشد.

مادران سه آمریکایی زندانی در ایران حدود دو ماه پیش در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار دخالت او در پرونده فرزندانشان شده بودند.

بعضی از مقامات و رسانه های ایرانی این سه جوان آمریکایی را به "جاسوسی" متهم کردند، اما مقامات دولتی آمریکا و اعضای خانواده های آنها این اتهام را رد می کنند و می گویند که آنها در حال کوهنوردی از مسیر خود منحرف و سپس بازداشت شده اند.

آلکس فتال، برادر جاشوا فتال چندی پیش به بی بی سی فارسی گفته بود که برادرش به همراه دو بازداشت شده دیگر "مهره های سیاسی در بازی قدرت میان ایران و آمریکا" هستند.

مطالب مرتبط