آیت الله سبحانی: دانشگاه‌های ایران هنوز کاملا اسلامی نشده‌اند

آیت الله سبحانی
Image caption آیت الله سبحانی می‌گوید در دیگر کشورهای اسلامی دانش آموزان در مدارس خدا را می‌شناسند و در مساجد خدا را عبادت می‌کنند

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعه در قم با اشاره به سایه انداختن وقایع انتخاباتی سال گذشته بر مسائل مختلف در ایران گفت: "متأسفانه فعالیت‌های دانشگاه های ما هنوز اسلامی محض نشده است و گاهی اوقات فرضیه‌هایی در دانشگاه‌ها مطرح می‌شوند که حقیقت چراغ دین را خاموش می‌کنند."

آیت الله جعفر سبحانی با اشاره به کپی کردن علوم از کشورهای دیگر گفت: "حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی باید به فکر تولید علم باشند و علوم سایر کشورها را کپی نکنند."

این مرجع تقلید به سفر های خود به دیگر کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت که در آن جا مدارس و مساجد در کنار یکدیگر قرار دارند تا دانش آموزان در مدارس خدا را بشناسند و در مساجد خدا را عبادت کنند.

در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به زمان بازگشایی دانشگاه ها مسئولان دولتی و بخصوص کامران دانشجو، وزیر فرهنگ و آموزش عالی بارها درباره اسلامی شدن دانشگاهها سخن گفته اند.

از جمله در تاریخ ده شهریورماه آقای دانشجو، دانشگاه ها را متعلق به هفتاد میلیون مردم ایران دانست و گفت: "چرا خودمان را با مردم همسو نمی کنیم. فضای دانشگاه ها را باید اسلامی تر کرد. نمی گویم فضای دانشگاه ها اسلامی نیست بلکه معتقدم فضا را باید اسلامی تر کرد."

او همچنین پیشنهاد داد که با برگزاری همه پرسی از مردم نظرسنجی شود که از دانشگاه ها انتظار دارند افرادی با "تفکرات ضد دینی و انحرافی" تربیت کنند یا افرادی که "خواهان اسلام ناب محمدی" هستند.

آقای دانشجو تاکید کرد که مردم نشان داده اند که می خواهند فرزندانشان "دوستدار اهل بیت و عاشق امام حسین" باشند و افزود که با الگو برداری از غرب در دانشگاه ها چنین چیزی امکان ندارد.

مطالب مرتبط