عبدالله مومنی: برگه بازجویی به من خورانده شد

Image caption این نامه در ماه مرداد نوشته شده است

عبدالله مومنی، سخنگوی پیشین سازمان ادوار تحکیم وحدت و مسئول ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات خرداد ۱۳۸۸ طی نامه ای از زندان اوین خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، بازجویان خود را به شکنجه شدید و گرفتن اعتراف اجباری متهم کرده و محاکمه اش را نمایشی توصیف کرده است.

عبدالله مومنی یک هفته پس از انتخابات سال گذشته در تهران دستگیر شده بود.

او در دادگاه بدوی به اتهام اجماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

مجازات وی سپس به ۴ سال و ۱۱ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

وب سایت های طرفدار اصلاح طلبان و برخی گروه های مدافع حقوق بشر متن نامه آقای مومنی به رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرده اند.

او نوشته است: "هتاکی و فحاشی، ضرب و شتم و رفتارهای غیر قانونی از همان لحظه اول بازداشت من آغاز شد.

وی ادامه می دهد: "از همان ابتدای بازداشت درحالیکه مدام در گوشم می خواندند که 'نظام ترک برداشته' با این وعده مواجه بودم" که اعدام خواهم شد.

این در حالیست که مقام های ارشد جمهوری اسلامی اتهام شکنجه افراد دستگیر شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را بی اساس می دانند.

آنها می گویند که در جریان وقایع پس از انتخابات با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده اند.

عبدالله مومنی می نویسد: "فشارها و آزار ناشی از عدم اطاعت از خواست بازجویان آنقدر بود که گاهی باعث می شد در حین بازجویی از هوش بروم".

او در ادامه می نویسد: "گاهی نیز که گویی باید مشت آهنین از آستین بازجو بیرون می آمد، چنین می شد و چندین بار آنچنان بازجوی پرونده، گلویم را تا حد خفگی می فشرد که بی هوش برزمین می افتادم و تا روزها از شدت درد در ناحیه گلو، خوردن آب و غذا برایم زجرآور می شد".

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران که در شهر نیویورک آمریکا فعال است، با صدور بیانیه ای خواهان پاسخ رهبر ایران به اتهامات عبدالله مومنی شده است.

هادی قائمی گفت: "این نامه خطاب به آیت الله خامنه ای است و اگر ایشان واکنشی به آن صورت ندهد وترتیب تحقیقات گسترده و پاسخگو نگهداشتن متخلفین را ندهد جای هیچ تردیدی باقی نمی ماند که روش های وحشیانه غیرانسانی به کارگرفته شده برای اخذ اعترافات اجباری مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران است".

عبدالله مومنی همچنین نوشت: "هر بار نیز که در بازجویی 'مطابق میل بازجو' و به تعبیر آنها 'مطابق مصلحت نظام' پاسخ نمی گفتم، گفته می شد که 'یا جواب باید مطابق آنچه باشد که ما می خواهیم یا باید همین برگه بازجویی را بخوری و قورت بدهی'."

آقای مومنی گفته است که این تهدید چند بار اجرا شد و حتی یک بار در ماه رمضان در حالی که او روزه گرفته بود بازجو، وی را به خوردن برگه بازجویی مجبور کرد.

این فعال سیاسی همین طور می گوید که پیش از برگزاری جلسه دادگاه مجبور شده بود که نزد بازجوها تمرین اعتراف کند.

او به رهبر ایران نوشته است که قاضی پرونده وی (قاضی صلواتی) "مطرح می کرد که اگر بازجویان از تو راضی باشند، شما را آزاد می کنم؛ که این خود موید میزان استقلال مقام قضا از ضابطین خود است".

محمد صلواتی قاضی بسیاری از دادگاه های دسته جمعی رهبران معترضان به نتیجه انتخابات جنجالی سال گذشته بود.

بسیاری از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر آن دادگاه را نمایشی خوانده و محکوم کرده بودند.

ایران بر استقلال قوه قضائیه در این کشور از نهادهای اجرایی تاکید دارد.