مراسم عید فطر در ایران برگزار شد

آیت الله خامنه ای
Image caption مراسم نماز عید فطر تهران به امامت آیت الله خامنه ای در دانشگاه تهران برگزار شد

با اعلام پایان ماه رمضان، مسلمانان در ایران، افغانستان و شمار دیگری از کشورهای جهان عید فطر را در روز جمعه، 19 شهریور (10 سپتامبر)، جشن گرفته اند.

در ایران، سازمان های مختلف حکومتی از چند روز پیش با صدور اطلاعیه هایی از مردم می خواستند در نماز روز عید که در نقاط مختلف ایران سازمان داده می شود شرکت کنند و به خصوص خواستار شرکت گسترده ساکنان تهران در مراسم نماز عید فطر به امامت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بودند.

در سال جاری، برخلاف بسیاری از سال های پیش، پایان ماه رمضان همزمان در ایران و شماری از کشورهای عرب و مسلمان، از جمله عربستان سعودی، اعلام شد هرچند تعدادی دیگر از کشورهای مسلمان عید فطر را در روز پنجشنبه جشن گرفتند.

همچنین، در ایران امسال در مورد حلول ماه شوال اختلاف نظری بین مراجع گزارش نشد حال آنکه سال گذشته، مراسم دولتی نماز فطر به امامت آیت الله خامنه ای هنگامی برگزار شد که به نظر بسیاری از مراجع تقلید مقیم ایران، ماه رمضان و زمان روزه داری هنوز تمام نشده و تا عید فطر، یک روز باقی مانده بود.

در روزهای اخیر، رسانه های دولتی در ایران با انتشار اطلاعیه ها و اظهارات اشخاص مختلف، قبول نظر رهبر جمهوری اسلامی در مورد حلول ماه شوال را لازم دانسته و گفته بودند که هرگاه "حاکم شرع" نظر خود را در این زمینه اعلام دارد، سایر مردم از جمله مراجع تقلید باید این نظر را بپذیرند.

مراسم نماز عید فطر سال جاری در تهران به جای مصلای بزرگ این شهر، که در اکثر سال های قبل محل اقامه نماز عید فطر بوده، در محوطه دانشگاه تهران برگزار شد و مقامات دولتی دلیل این تصمیم را تکمیل نشدن طرح ساخت مصلای تهران اعلام داشتند.

سال گذشته هم که مراسم عید فطر با ادامه اعتراضات وسیع به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری مصادف بود، نماز عید به امامت آیت الله خامنه ای در دانشگاه تهران برگزار شد و دلیل این تغییر مکان، تکمیل نشدن طرح مصلای تهران اعلام شد.

آیت الله خامنه ای بخش مهمی از خطبه های نماز عید فطر سال جاری را به محکوم کردن تلاش های جاری برای برقراری صلح در خاورمیانه از طریق مذاکره بین فلسطینیان و اسرائیل اختصاص داد و ایالات متحده و کشورهای غربی را متهم کرد که مانع از "سرکوب ملت فلسطین" به دست اسرائیل نمی شوند.

وی اظهار داشت که فلسطینیان از دو یا سه دهه قبل قوی تر شده اند و می توانند "دست متجاوز را قطع و بساط رژیم صهیونیستی را از این سرزمین جمع کنند."

رهبر جمهوری اسلامی از راهپیمایی آخرین جمعه ماه رمضان که تحت عنوان روز قدس در ایران برگزار شد به عنوان منبع انگیزه و امید برای مسلمانان یادکرد و گفت که امسال، راهپیمایان در کشورهای مختلف جهان این روز را گرامی داشتند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خطبه های خود از مردم ایران و مسلمانان جهان خواست تا به آسیب دیدگان سیل پاکستان کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - در مراسم نماز عید فطر، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، علی لاریجانی، رئیس مجلس، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، امامی کاشانی، احمد خاتمی و احمد جنتی، امامان جمعه موقت تهران، و شمار دیگری از مقامات حکومتی حضور داشتند.

از حضور شخصیت ها و فعالان سیاسی منتقد حکومت در این مراسم گزارشی منتشر نشده اما روز پنجشنبه، سایت های خبری مخالف دولت، از جمله سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، گزارش کردند که نیروهای امنیتی بار دیگر در برابر خانه مهدی کروبی، دبیرکل حزب، تجمع کرده اند.

به گزارش این سایت، دلیل تجمع این نیروها انتشار گزارش هایی حاکی از این بود که مهدی کروبی در صدد برگزاری نماز عید فطر است هر چند نزدیکان آقای کروبی این خبر را تکذیب کرده بودند.

هفته گذشته نیروهای امنیتی برای چند روز در برابر ساختمان محل سکونت آقای کروبی اجتماع کردند و این محل را هدف حمله قرار دادند که ظاهرا دلیل آن، نگرانی از تصمیم اعلام شده مهدی کروبی برای حضور در راهپیمایی روز قدس بود.

مطالب مرتبط