شبکه آی فیلم ایران راه اندازی شد

نشان شبکه آی فیلم
Image caption شبکه تلویزیونی آی فیلم از ماهواره های نایل ست و عرب ست و به زبان عربی پخش می شود

سازمان صدا و سیمای ایران شبکه تخصصی نمایش فیلم به زبان عربی را با نام آی فیلم راه اندازی کرد.

این شبکه تلویزیونی که به صورت ۲۴ ساعته به پخش فیلم های سینمایی و مجموعه های داستانی خواهد پرداخت، روز پنجشنبه ۱۸ شهریور (نهم سپتامبر) با حضور مسئولان تلویزیون ایران و وزیر فرهنگ و ارشاد این کشور، راه اندازی شد.

عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیمای ایران، در مراسم افتتاحیه این شبکه گفت: "زبان عربی نخستین زبان جهان اسلام است و شبکه آی فیلم می‌تواند بسیار موثر و فراگیر در میان مخاطبان عرب زبان باشد."

شبکه آی فیلم که از طریق ماهواره های نایل ست و عرب ست قابل دریافت است، تلاش خواهد کرد تا محصولات سینما و تلویزیون ایران را به زبان عربی و برای مخاطبان حوزه خلیج فارس و عرب زبانان جهان، پخش کند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در مراسم راه اندازی این شبکه گفت که استقبال کشورهای عربی از تولیدات تلویزیون ایران، می تواند متضمن موفقیت شبکه آی فیلم باشد.

در سالهای اخیر، برخی از سریال های مذهبی و خانوادگی تولید ایران، توسط شبکه‌های عربی پخش شده و مورد استقبال بینندگان آنها قرار گرفته است. اگرچه در برخی موارد نیز این تولیدات با اعتراض مراجع مذهبی و اقلیت های دینی مواجه شده است.

برای مثال، در اوایل مرداد ماه گذشته، پلیس لبنان سریال تلویزیونی ایرانی بشارت منجی را توقیف کرد و پخش ترجمه عربی این سریال با عنوان السید المسیح که همزمان با آغاز ماه رمضان در شبکه های تلویزیونی المنار وابسته به حزب الله و ان بی ان، متعلق به جنبش امل شروع شده بود، متوقف شد.

روایت زندگی مسیح بر اساس انجیل برنابا و قرآن، اعتراض شدیداللحن کلیساهای کاتولیک مارونی و ملکی لبنان را در پی داشت و موجب شد که تنها پس از دو قسمت، پخش این سریال از شبکه های المنار و ان بی ان متوقف شود.

محمد سرافراز، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیمای ایران، در حاشیه مراسم افتتاحیه شبکه آی فیلم که در ساختمان پرس تی وی (شبکه انگلیسی زبان حکومت ایران) برگزار شد، از آماده شدن نزدیک به چهار هزار و ۲۰۰ ساعت فیلم و سریال تلویزیونی برای پخش از این شبکه جدید خبر داد که از این میان، برخی فیلم ها به صورت زیرنویس عربی و برخی نیز به طور ویژه توسط آی فیلم به زبان عربی دوبله شده است.

آقای سرافراز ابراز امیدواری کرده است که آی فیلم در میان حدود ۷۰۰ شبکه تلویزیونی عرب زبان و ۲۱ شبکه عربی تخصصی با موضوع فیلم و سریال، بتواند مخاطبان جدیدی را به خود جذب کند.

او همچنین درباره علت نام گذاری این شبکه گفت که 'آی' برگرفته از نخستین حرف نام ایران در زبان انگلیسی است که در ابتدای واژه فیلم قرار گرفته و نام این شبکه جدید تلویزیونی ایران را تشکیل داده است.

راه اندازی نخستین شبکه عرب زبان فیلم و سریال در ایران، در حالی صورت می گیرد که هنوز هیچ شبکه مخصوص فیلم و سریال به زبان فارسی برای مخاطبان ایرانی و فارسی زبانان جهان وجود ندارد و راه اندازی شبکه فارسی وان، که وابسته به شرکت نیوز کورپوریشن (News Corporation) و مقر آن در شهر دبی است، طی ماه های گذشته مورد انتقاد برخی کارشناسان مسایل اجتماعی و سیاست مداران ایرانی واقع شده بود.

راه اندازی شبکه ماهواره ای و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی در ایران، در انحصار سازمان صدا و سیما است که رئیس آن توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، انتخاب می شود و با وجود تلاش جناح های سیاسی و بخش غیردولتی، تاکنون تلاش برای راه اندازی شبکه خصوصی در این کشور ممکن نشده است.