مکارم شیرازی: آمار کاهش تورم با واقعیت انطباق ندارد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی
Image caption آقای مکارم شیرازی از دولت خواسته است که در کنار شعارها به واقعیات اهمیت دهد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم می گوید که آمار دولت ایران درباره تورم با واقعیت سازگار نیست.

آقای مکارم شیرازی امروز جمعه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) در مراسم نماز عید فطر در قم با اشاره به افزایش قیمت ها و گسترش بیکاری در کشور گفت: "دولت باید در کنار شعارها به واقعیات اهمیت دهد و دولتمردان نیز باید از تکروی خودداری کنند."

تردید درباره صحت آمار ارایه شده از سوی دولت، پیشتر توسط مخالفان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و در جریان انتخابات دور دهم ریاست جمهوری و پس از آن مطرح شده بود، اما در ماه‌های اخیر برخی از چهره‌های سیاسی و مذهبی نزدیک به جناح اصولگرا و حامی دولت نیز در مورد درستی این ارقام ابراز تردید کرده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران اخیرا در یک سخنرانی از اینکه آمارهای نهادهای رسمی توسط مسئولان مورد تردید قرار می گیرد انتقاد کرده بود.

آقای مکارم شیرازی امروز در خطبه های نماز عید فطر، با اشاره به مشکل بیکاری در میان جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها گفت: "بسیاری از جوانان با تحصیلات بالا به ما مراجعه و تقاضای شغل می کنند اما ما نمی توانیم برای آنها کاری انجام دهیم."

نمایش نمودارهای آماری مربوط به مسایل اقتصادی و اجتماعی در ایران که توسط آقای احمدی نژاد و در جریان مناظره های تلویزیونی انتخاباتی با دیگر کاندیداها صورت گرفت، توسط مخالفان او به عنوان نشانه ای از "خلاف گویی" رئیس جمهوری ایران معرفی شد.

'بی حجابی عامل افزایش طلاق'

آقای مکارم شیرازی همچنین از دولت خواست که به مساله ‌حجاب زنان توجه بیشتری کند.

او یکی از علل افزایش آمار طلاق در میان زوج های ایرانی را "بی‌حجابی" دانست.

موضوع نحوه برخورد با عدم رعایت حجاب کامل اسلامی که همواره مورد مناقشه جناح های سیاسی در ایران بوده است، طی ماه های گذشته توسط بسیاری از اصولگرایان محملی برای انتقاد از دولت شده است.

در همین حال، علی مطهری، یکی از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران چند روز پیش، از نمایندگان مجلس انتقاد کرده بود که در برابر تعلل دولت در اجرای طرح عفاف و حجاب سکوت می کنند.

او گفته بود: "دولت با یک مصاحبه تلویزیونی، قانون عفاف و حجاب را از حیز انتفاع ساقط می کند و مجلس فقط آه می کشد."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نیز پیش‌تر با دفاع از اجرای طرح "عفاف و حجاب" تاکید کرده بود که "در اسلام هم امر به معروف وجود دارد و هم مجازات".

پس از انتخابات دهم، برخی منابع محافظه کار از بی میلی رئیس جمهوری ایران به اجرای طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و نارضایتی رهبر جمهوری اسلامی از عدم اجرای این طرح خبر داده بودند.

این در حالیست که اجرای طرح "توسعه فرهنگ عفاف و حجاب"، که در سال ۱۳۸۲ با وجود نظر نامساعد دولت محمد خاتمی به تصویب "شورای عالی انقلاب فرهنگی" رسیده بود، با روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد دوباره در دستور کار قرار گرفت.

مطالب مرتبط