به روز شده:  20:55 گرينويچ - جمعه 10 سپتامبر 2010 - 19 شهریور 1389

روابط ایران-آمریکا

آزادی شهروند آمریکا 'منتفی' شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده است آزادی سارا شورد، یکی از سه آمریکایی زندانی در بازداشتگاه اوین به دلیل 'عدم طی شدن فرایند قضایی' منتفی است.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران شامگاه جمعه به نقل از عباس جعفری دولت آبادی اعلام کرد: "به دلیل عدم طی شدن فرایند قضایی در پرونده متهم آمریکایی یاد شده، آزادی وی که برخی سایتهای خبری اعلام کرده اند، منتفی است."

محمد حسن صالحی مرام معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور نیز در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) این خبر را تایید کرد.

وی گفت آزادی تبعه آمریکا که قرار بود طی مراسمی روز شنبه صورت گیرد "به تعویق افتاد."

این در حالیست که پیشتر دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تایید کرد بود که سارا شورد "به زودی" آزاد می شود.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته بود خانم شورد بمناسبت عید فطر "عفو و آزاد" خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای مهمانپرست گفت: "با توجه به پیگیری های شخص محترم ریاست جمهوری و با توجه به اصل رافت اسلامی و نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران به شان زنان، در آستانه فرارسیدن عید سعید فطر تصمیم به آزادی ایشان گرفته شد."

احسان قاضی زاده هاشمی، مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد نیز به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود "این حرکت در پرتو رافت اسلامی و عید سعید فطر" انجام می شود.

این مقام ایرانی صراحتا نگفته بود که سارا شورد آزاد خواهد شد، اما تایید کرده بود که قرار است شهروند آمریکا طی مراسمی که ساعت نه صبح روز شنبه ۲۰ شهریور در هتل استقلال تهران برگزار خواهد شد آزاد شود.

برخی دیگر از خبرگزاری های ایران نیز گفته بودند مراسم آزادی صبح شنبه با حضور معاون رئیس جمهور در تالار حافظیه مجموعه فرهنگی سعدآباد تهران برگزار می شود.

ایرنا گزارش کرده بود تعدادی از مقام های ایرانی و نمایندگان رسانه های داخلی و بین المللی نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

مسعود شفیعی وکیل این سه نفر در مصاحبه با بی بی سی فارسی از لغو این تصمیم ابراز "تعجب" کرد و گفت که سفارت سوئیس در تماس با او گفته بوده آزادی سارا شورد "قطعی" است.

وی گفت بر اساس روند رسمی، این قوه قضائیه است که باید این خبر را تایید می کرد اما اعلام قطعیت این ماجرا از کانالهای دولتی مختلف از جمله نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بیانگر هماهنگی های دولت در این زمینه بود.

خانواده های سه جوان آمریکایی که بیش ۱۳ ماه است در ایران زندانی بوده اند با انتشار بیانیه ای ابراز امیدواری کرده بودند که این تصمیم جمهوری اسلامی نشانه آغاز روند پایان حبس "طولانی" و "دشوار" فرزندانشان باشد.

جاشوا فتال، شین بائر و سارا شورد در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ در کوه های کردستان توسط مأموران ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد دوست دختر شین بائر بود و به گفته خانواده های آنان، این دو نفر در زندان اوین با هم نامزد شدند.

خبرگزاری های بین المللی در ایران پنجشنبه اعلام کردند که وزارت ارشاد از آنها برای شرکت در مراسم آزاد کردن یکی از سه آمریکایی دعوت کرده است.

مادران سه آمریکایی زندانی در ایران حدود دو ماه پیش در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار دخالت او در پرونده فرزندانشان شده بودند.

بعضی از مقامات و رسانه های ایرانی این سه جوان آمریکایی را به "جاسوسی" متهم کردند، اما مقامات دولتی آمریکا و اعضای خانواده های آنها این اتهام را رد می کنند و می گویند که آنها در حال کوهنوردی از مسیر خود منحرف و سپس بازداشت شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.