نامه آیت‌الله دستغیب به خبرگان: به وظیفه خود عمل کنیم

آیت الله دستغیب
Image caption فشارها بر آقای دستغیب در آستانه اجلاسیه مجلس خبرگان افزایش یافته است

آیت الله علی محمد دستغیب، یکی از مراجع تقلید منتقد حکومت ایران، در نامه ای سرگشاده به اعضای مجلس خبرگان رهبری که تنها دو روز پیش از آغاز اجلاسیه آینده این مجلس منتشر می شود، از آنها خواست که اجرای قانون اساسی را پیگیری کنند.

آقای دستغیب که خود یکی از نمایندگان استان فارس در این مجلس است، امروز شنبه ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) در نامه به اعضای مجلس خبرگان نوشت که با گذشت بیش از یک سال از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، هنوز "عده زیادی از مردم" به دنبال مطالبات خود هستند و از آنها پرسید: "آیا ما خبرگان رهبری به وظیفه دینی، شرعی و عرفی خود که همان اجرای دقیق قانون اساسی، یعنی حرکت سه قوه و تذکر به خلاف قانون است، عمل کرده ایم"؟

او از اینکه هنوز "آرامش نسبی خالی از رعب و وحشت" به جامعه ایران باز نگشته است انتقاد کرد و نوشت که "مراجع و علما" هم از وضع موجود رضایت ندارند.

نامه سرگشاده آقای دستغیب در شرایطی منتشر شده است که فشارها علیه او در روزهای اخیر افزایش یافته بود و حتی درخواست هایی برای محاکمه او در دادگاه ویژه روحانیت و بازنگری در صلاحیت او برای عضویت در مجلس خبرگان رهبری مطرح شده بود.

آیت الله دستغیب اخیرا در یک سخنرانی گفته است که پس از حوادث هفته گذشته مسجد قبا، پنج تن از هواداران او دستگیر و هشت نفر دیگر از آنها به مراجع قضایی و امنیتی احضار شده اند.

آقای دستغیب در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران از میرحسین موسوی و مهدی کروبی حمایت و در نخستین اجلاسیه خبرگان پس از انتخابات، از نحوه برخورد حکومت با اعتراضات انتخاباتی انتقاد کرده بود.

او در نامه امروز خود به نمایندگان مجلس خبرگان هم نوشته است: "چرا به این بزرگواران، آقایان مهندس میرحسین موسوی و جناب حجت الاسلام و المسلمین کروبی و یاران آنها این همه تهمت زده می شود"؟

آقای دستغیب در این نامه نوشته است که "اگر خداوند توفیق دهد"، مطالب دیگری را در جلسه مجلس خبرگان بیان خواهد کرد.

اجلاسیه آینده مجلس خبرگان قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۳ و ۲۴ شهریور در تهران برگزار شود.

سایت اینترنتی حدیث سرو، پایگاه خبری نزدیک به آیت الله دستغیب، روز سه شنبه ۱۶ شهریور نوشته بود که عده ای از مخالفان آقای دستغیب قصد دارند با تجمع در مقابل محل برگزاری این جلسه، مانع از ورود او به مجلس شوند.

عده ای از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری سال گذشته و پس از سخنرانی انتقادی آقای دستغیب در نخستین اجلاسیه پس از انتخابات، تصمیم گرفته بودند برای اخراج او از این مجلس اقدام کنند، اما آیت الله خامنه ای خواهان خویشتنداری آنها شده بود.

اکنون آقای دستغیب هشدار داده است: "از آنجایی که مجلس خبرگان در حقیقت باید مورد تأیید مراجع عظام و علمای اعلام باشد، لذا اگر مطلب مهمی بخواهد در مملکت صورت گیرد، حتما باید مورد توجه و تأیید مراجع باشد".

فشارها افزایش می یابد

با گذشت بیش از یک هفته از درگیری میان هواداران آیت الله خامنه ای و هوادارن آیت الله دستغیب در مسجد قبای شیراز، فشارها علیه او شدت گرفته است.

در یکی از تازه ترین نمونه های این فشارها، احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری امروز به خبرگزاری توانا گفت: "علی محمد دستغیب یک آدم کج سلیقه ای است که فاقد بسیاری از موقعیت های علمی و فکری، مخصوصا در عرصه های سیاسی است و طبیعی است آدمی که از نظر معلومات در یک حد ضعیفی باشد و شخصیت روحانی اش هم مقبولیت عمومی نداشته باشد، در هر فتنه ای ابزار دست دیگران شده و در استخدام آن جریان در آید".

او گفت که وظیفه مجلس خبرگان، دفاع از ولایت فقیه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد خرسند، امام جمعه شهر کازرون هم روز جمعه ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) در خطبه نماز عید فطر در این شهر، آقای دستغیب را به "حرمت شکنی" و حمایت از "فتنه" متهم کرد و از هیأت رئیسه مجلس خبرگان خواست که عملکرد و صلاحیت او را بررسی کند.

خبرگزاری فارس همچنین نامه سرگشاده "مجمع نمایندگان استان فارس" خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری را منتشر کرده که در آن درخواست "رسیدگی سریع و جدی" به اعمال آقای دستغیب مطرح شده است.

بیانیه هایی هم از سوی دانشجویان بسیجی دانشگاه های مختلف استان فارس در سایت های خبری هواداران حکومت ایران منتشر شده که در آنها عملکرد آقای دستغیب در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران به تندی مورد انتقاد قرار گرفته است.

دانشجویان بسیجی در این بیانیه ها از دادگاه ویژه روحانیت خواسته اند که با آقای دستغیب با قاطعیت برخورد کند.

آنها همچنین از مسئولان شهر شیراز، نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان استان فارس در مجلس خبرگان خواسته اند که مانع از فعالیت های آقای دستغیب شوند.

مسجد قبا و منزل آقای دستغیب در طول سال گذشته در چند مورد صحنه درگیری میان شاگردان او و هواداران حکومت بوده است.

آیت الله دستغیب و مسجد قبا

آیت الله علی محمد دستغیب، روحانی ۷۶ ساله و از اعضای خاندان مشهور دستغیب شیرازی است که پس از انقلاب سمت هایی چون ریاست دادگاه انقلاب فارس، نمایندگی آیت الله روح الله خمینی در دانشگاه شیراز و سرپرستی حزب جمهوری اسلامی در فارس را به عهده داشته است.

دایی او، آیت الله عبدالحسین دستغیب از حامیان آیت الله خمینی و نماینده او در شهر شیراز بود که در سال های اولیه دهه ۱۳۶۰ در جریان تروری در شیراز کشته شد. از او در ادبیات حکومتی ایران به عنوان "شهید محراب" یاد می شود.

آقای علی محمد دستغیب در حوزه های علمیه قم و نجف درس خوانده و از شاگردان آیت الله خمینی، آیت الله محمدرضا گلپایگانی و آیت الله ابوالقاسم خوئی بوده است.

او از سال ۱۳۴۸ امامت جماعت مسجد آتشیها را که اکنون مسجد قبا نام دارد، به عهده گرفت. این مسجد در جریان انقلاب اسلامی ایران از مراکز اصلی فعالیت هواداران آیت الله خمینی در شیراز بود و در دوران جنگ ایران و عراق هم برای سازماندهی و اعزام نیروهای بسیجی به جبهه های جنگ فعالیت می‌کرد.

Image caption مسجد قبا که مرکز فعالیت آقای دستغیب است در طول سال گذشته چندبار صحنه درگیری بوده است

در سال هایی که محی الدین حائری شیرازی نمایندگی ولی فقیه در استان فارس و امامت جمعه شیراز را به عهده داشت، میان او و آقای دستغیب اختلافاتی بروز می کرد.

آقای دستغیب نماینده دوره های اول، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری بوده است، اما در دوره دوم این مجلس به دلیل مخالفت با روش شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت نامزدها، از شرکت در انتخابات انصراف داد.

شورای نگهبان از دوره دوم انتخابات مجلس خبرگان برای تأیید اجتهاد نامزدهای انتخاباتی روش برگزاری امتحان کتبی را به جای گرفتن تأییدیه از مراجع تقلید در نظر گرفت، اما به نوشته وبسایت رسمی آقای دستغیب، در دوره سوم حاضر شد از او و عده ای دیگر از نامزدها به روش "مباحثه" و به طور شفاهی امتحان بگیرد.

آقای دستغیب از حدود دو سال پیش رساله خود را منتشر کرده و به استفتائات مقلدان خود پاسخ می دهد.

او حدود یک ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران، خواستار برگزاری اجلاس اضطراری خبرگان رهبری شده بود.

از جمله وظایف این مجلس، نظارت بر عملکرد مقام رهبری است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست