برگزاری نمایشگاه 'مانتو فرم' در دانشگاه آزاد ایران

تصویری از برخورد نیروی انتظامی ایران با دختران
Image caption موضوع رعایت "حجاب اسلامی" در دانشگاه‌های ایران، طی چند ماه اخیر مورد تاکید چهرهای سیاسی جناح اصولگرا بوده است

دانشگاه آزاد ایران برای اجرایی کردن "طرح الگوی پوشش" دختران دانشجو، اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های "مانتو فرم" در مناطق دوازده گانه این دانشگاه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این طرح طی بخشنامه‌ای به تمامی واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر ایران ابلاغ شده و همزمان با آغاز سال تحصیلی در شعب این دانشگاه، برای ارایه مانتوهایی که بر اساس مصوبات شورای اسلامی دانشگاه‌ها تهیه شده اند، نمایشگاه و فروشگاه‌هایی دایر خواهد شد.

علیرضا صالحی، مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد، روز یکشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت: "مانتو فرم‌ها الگوهای مورد تایید هستند و پوشش کامل محسوب می شوند و تنوع زیادی نیز در طرح‌های آنها دیده می شود."

به گفته آقای صالحی، طراحی این مانتو فرم‌ها بر اساس کار تحقیقاتی است که نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها، انجام داده است.

موضوع رعایت "حجاب اسلامی" در دانشگاه های ایران چند ماه پیش نیز توسط احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، مطرح شده بود.

آقای جنتی در اردیبهشت ماه گذشته با انتقاد از عدم اجرایی شدن طرح حجاب و عفاف گفته بود: "دانشگاه و دانشجو در اختیار شما است، با این شرایط دانشجو را در دانشگاه بپذیرید و دانشجو نمره می خواهد و بنابراین ناچار است که به قانون عمل کند."

مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد، صدور این ابلاغیه جدید و ارایه مانتو فرم‌ها برای دختران دانشجو را بخشی از تلاش این دانشگاه برای اجرایی کردن طرحی خوانده است که توسط نهاد نمایندگی رهبر ایران آغاز و با صدور بخشنامه در این ارتباط از سوی وزارت علوم این کشور، برای تمامی دانشگاه های ایران ارسال شده است.

آقای صالحی همچنین تاکید کرده است که با شروع سال تحصیلی جدید، مسولین انتظامات موظف به جلوگیری از ورود افراد با هرگونه پوشش "مغایر با الگوی دانشگاه" هستند.

اجرای طرح موسوم به "عفاف و حجاب" در ایران، طی سالهای گذشته، محل مناقشه میان جناح های سیاسی ایران بوده است.

پس از انتخابات دهم، برخی منابع محافظه کار از بی میلی رئیس جمهوری ایران به اجرای طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و نارضایتی رهبر جمهوری اسلامی از عدم اجرای این طرح خبر داده بودند.

این در حالیست که اجرای طرح "توسعه فرهنگ عفاف و حجاب"، که در سال ۱۳۸۲ با وجود نظر نامساعد دولت محمد خاتمی به تصویب "شورای عالی انقلاب فرهنگی" رسیده بود، با روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد دوباره در دستور کار قرار گرفت.

مطابق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف شامل محورهای مختلفی می شود که از برخورد نیروی انتظامی با افراد "بدحجاب" گرفته تا تلاش برای "بالا بردن فرهنگ عفاف" توسط سازمان ها و وزارتخانه های مختلف را در بر می گیرد.