توکلی: مجلس در مقابل قانون شکنی دولت سکوت نمی کند

احمد توکلی
Image caption آقای توکلی گفته است که دولت میان کارگران و کارمندان تبعیض قائل شده است

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران هشدار داده است که مجلس در برابر "قانون شکنی‌های دولت" همیشه سکوت نخواهد کرد.

در این نامه که روز یکشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) منتشر شده، آقای توکلی موضوع کاهش ساعات کاری در ماه رمضان، تعطیلی روز شنبه (۲۰ شهریور) و تعیین نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در سیاست خارجی را به عنوان نمونه‌هایی از قانون شکنی و "تجری از قانون" عنوان کرده و از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواسته است که "از این رفتارها پرهیز کند".

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، در نخستین ایراد خود از رئیس جمهور این کشور نوشته است: "نیک می‌دانید ماده واحده مصوب ۲۳ تیر ۱۳۵۹ شورای انقلاب اسلامی، ساعات کار کارگران و کارمندان را مساوی و ۴۴ ساعت در هفته تعیین می‌کند. وقتی شما ساعت کار ماه رمضان را برای کارمندان به ۲۵ ساعت کاهش می‌دهید، نه تنها قانون مذکور را نقض کرده‌اید، بلکه ظلم به کارگران روا داشته اید."

پیشتر و بر اساس بخشنامه هیات دولت، در ماه رمضان گذشته، فعالیت کارکنان ادارت دولتی (نه کارگران و کارکنان بخش خصوصی) در سراسر ایران به جز تهران، با یک ساعت تاخیر در صبح آغاز شد و بعد از ظهرها هم یک ساعت و نیم زودتر به پایان رسید.

در تهران نیز زمان آغاز به کار ادارات در این ماه ساعت ۹ صبح و پایان آن ساعت ۱۴ اعلام شده بود. ایجاد زمینه لازم برای "استفاده مطلوب کارکنان دولت از معنویت های ماه مبارک رمضان،" علت این تصمیم اعلام شده بود.

اما این اقدام با انتقاد نمایندگان مجلس روبرو شد و دولت در پاسخ "دورکاری" کارمندان دولت و "کار در خانه" را به عنوان جبران کننده کاهش حضور کارمندان در ادارات و سازمان های دولتی مطرح کرد.

آقای توکلی در نامه امروز خود با اشاره به این دلیل دولت که توسط محمدرضا رحیمی، معاون اول آقای احمدی نژاد مطرح شده بود، نوشته است: "دلیل مضحکی که امسال معاون اول شما ذکر کرد، جبران با 'دور کاری' در خانه بود! نمی دانم کارمندان بانک‌ها، پزشکان، پرستاران، بازرسان کار و بهداشت، ماموران نیروی انتظامی و صدها شاغل دیگر، چگونه 'دور کاری' می‌کنند؟ پاسخ این قانون شکنی را چه می دهید؟ آثارش در تولید ملی و اشتغال را می توانید جبران کنید؟"

نادیده گرفتن قوانین و تبعیض میان کارگر و کارمند

موضوع تعطیلی روز شنبه (۲۰ شهریور) که توسط هیات دولت به تصویب رسید و ابلاغ شد، از دیگر مواردی است که آقای توکلی، از نمایندگان اصولگرای مجلس، در نامه خود به آقای احمدی نژاد مطرح کرده و آورده است: "قانون تعیین تعطیلات رسمی کشور به روشنی نشان می دهد که حق تعطیل کردن به عهده قوه مقننه است و تنها استثناء نحوه جلوگیری از آلودگی هوا است که به دولت اختیار می‌دهد در مواقع جدی، محدودیت های زمانی و مکانی اعمال کند."

آقای توکلی ضمن انتقاد از این مصوبه دولت به آنچه "تبعیض میان ادارت و بانک ها و واحدهای تولیدی و صنفی" خوانده شده، اعتراض کرده و نوشته است: "قانون شورای انقلاب را که تعطیلات را برای کارگر و کارمند یکسان اعلام کرده، نه تنها از حیث کاهش ساعت کار کارمندان (در طول ماه رمضان) بلکه از حیث ایجاد تبعیض بین کارگر و کارمند نیز نقض کرده اید."

موضوع "رعایت نکردن مصوبات مجلس" و نیز "اتخاذ تصمیمات یکجانبه و غیرقانونی" دولت آقای احمدی نژاد، طی ماههای گذشته با انتقاد مجلس همراه بوده است.

دخالت در سیاست خارجی

تعیین نمایندگان ویژه رئیس جمهوری در مناطق مختلف جهان نیز مورد سومی است که آقای توکلی با اشاره به آن آقای احمدی نژاد را علاوه بر قانون شکنی به نادیده گرفتن "نهی صریح رهبر" ایران متهم کرده است.

آقای توکلی با اشاره به اصل ۱۲۷ قانون اساسی و اختیارات رئیس جمهوری، از نحوه انتخاب، محدوده اختیارات و متن احکام برای اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی که به ترتیب نمایندگان ویژه آقای احمدی نژاد در امور خاورمیانه و آسیا معرفی شده اند، انتقاد کرده و آنرا مصداق بارزی از قانون شکنی رئیس جمهوری ایران عنوان کرده است.

او در ادامه نوشته است: "خوب است سوابق علمی و تجربی آقایان مشایی و بقایی را به آگاهی ملت شریف ایران برسانید تا معلوم شود مامور سابق وزارت اطلاعات و رئیس دفتر فعلی رئیس جمهوری که حدود ۱۰ شغل دیگر را هم بر عهده گرفته یا مامور سابق وزارت اطلاعات و معاون گردشگری فعلی، چه صلاحیتی دارند که همه نهادهای ذیربط فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی باید در خدمت آنها قرار گیرد."

اشاره آقای توکلی به متن احکام صادره برای نمایندگان ویژه آقای احمدی نژاد است که در بخشی از آن رئیس جمهوری به تمامی دستگاه ها و نهادهای مربوط به امور فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی دستور داده که با نمایندگان ویژه او در زمینه سیاست خارجی، همکاری کنند.

این نماینده اصولگرا و منتقد دولت، انتخاب نمایندگان ویژه را همچنین بی اعتنایی به "نهی صریح رهبر ایران" خوانده و نوشته است: "تمامی اهل سیاست این موضع گیری رهبری را عطف به این انتصابات می دانند. ولی جنابعالی اصلا به روی خودتان نیاوردید. شما انسان باهوشی هستید، می توان پذیرفت که متوجه نشدید مخاطب این نهی آشکار هستید؟"

آیت الله علی خامنه ای در دیدار روز دوشنبه (هشتم شهریور) خود با هیأت دولت تأکید کرده بود که وزارت امور خارجه "مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائل سیاست خارجه و روابط با دیگر کشورها" است.

در هفته‌های اخیر و در پی انتصاب چهار نماینده ویژه در امور خارجی توسط رئیس جمهوری ایران، بعضی از نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی این کشور، این اقدام را "موازی کاری" و ناشی از اختلافاتی دانسته بودند که میان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و وزارت امور خارجه پیدا شده است.

مطالب مرتبط