مدیرعامل خانه سینما: در مدیریت فرهنگ و هنر نبایدنگاه امنیتی باشد

مدیر عامل خانه سینما
Image caption محمد مهدی عسگرپور از تلاش های دولت برای اعمال سلیقه در مدیریت سینمایی کشور انتقاد کرد.

محمد مهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما یکی از معضلات امروز در عرصه مدیریت فرهنگی در ایران را مربوط به غلبه نگاه امنیتی بر نگاه فرهنگی در میان مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در ایران دانست.

آقای عسگرپور در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران، ایلنا ضمن انتقاد از چنین نگاهی گفت: "کسی که فرهنگ و هنر را مدیریت می کند باید بخش قابل توجهی از نگاهش فرهنگی باشد، و البته از مشاورین امنیتی استفاده کند. اما نه اینکه دارای نگاهی امنیتی باشد و از مشاور فرهنگی استفاده کند".

این اظهارات مدیر عامل خانه سینمای ایران در شرایطی مطرح می شود که چندی پیش جواد شمقدری، معاون امور سینمایی و سمعی بصری وزارت ارشاد، پیداکردن نقاط تاریک و بزرگ کردن آنها در فیلم های ایرانی به قصد جایزه گرفتن از دیگران را از "جاسوسی" بدتر دانسته بود.

اظهارات این چنینی از سوی مسئولان فرهنگی دولت به خصوص از زمان آغاز دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد شدت گرفته است و انتقاد بعضی از اهالی سینمای ایران را در پی داشته است.

"اگر کسی که هیبت پدر را ندارد به جای پدر بنشیند و آنکه هیبت پدر دارد به جای بچه، بکش بکش به وجود می آید"

مدیر عامل خانه سینما در پاسخ به سئوالی در مورد اعمال سلیقه دولت در سیاست های سینمایی کشور گفت: "در حوزه فرهنگ و هنر دولت دوست دارد سیاستگذار، هدایت کننده و هم مجری باشد و خودش تشخیص بدهد به چه کسی کمک کند و به چه کسی خیر".

اخیرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد حسین مهدی پور را به عنوان نماینده این وزارتخانه در خانه سینمای ایران تعیین کرده و زمزمه هایی هم مبنی بر شکل گیری صنف فراگیر تهیه کنندگان به گوش می رسد که برخی از ناظران از آن به عنوان تلاش دولت برای دخالت مستقیم در امور صنفی سینماگران یاد می کنند.

آقای عسگرپور در واکنش به چنین اتفاقاتی در حوزه مدیریتی سینما می گوید که در حالت ایده آل سینماگران مشکلات خود را به دولت ارجا می دهند و امیدوارند این مشکلات در آنجا حل و فصل شود. او در ادامه با انتقاد از برهم خوردن تعادل در این زمینه گفت: "اینکه فردی که هیبت پدر را ندارد به جای پدر بنشیند و کسی که هیبت یک پدر را دارد جای بچه بنشیند دعوا و بکش بکش به وجود می آید".

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

این نهاد از آن رو اهمیت دارد که در برخی از نهادهای تاثیرگذار مانند شورای صنفی اکران نماینده دارد و همچنین می تواند با دولت در زمینه مسایل سینما تعامل داشته باشد.

دولت امکان ساماندهی به صنف سینماگران را ندارد

مدیر عامل خانه سینما در بخش دیگری از گفتگوی خود را خبرگزاری ایلنا به مسایل و مشکلات صنف سینمایی ایران اشاره کرد و دولت را در حل این مشکلات ناتوان دانست.

او در این مورد گفت: "امروز نه دولت امکان و بضاعت حل مشکلات را دارد و نه صنوف. هر دو نیز به ناتوانی هم کمک می کنند و البته هیچ کدام به توانا شدن هم کمک نمی کنند. دلیل آن هم به این باز می گردد که دولت به دنبال آن است تا همه نقش های یک جامعه را خودش داشته باشد. شعار حمایت از بخش خصوصی را می دهد اما در عمل به آن متعهد نیست".

محمد مهدی عسگرپور تلاش هایی که به عقیده او از دو سال پیش توسط مسئولان دولتی برای اعمال سلیقه در خانه سینما صورت گرفته است را "خطایی بزرگ" دانست که به عقیده او در کوتاه مدت محکوم به شکست است زیرا مشروعیت این صنف "از پایین به بالا" تعیین شده است.

"جامعه ایرانی جامعه کمونیستی نیست که همه در آن یک شکل فکر کنند"

آقای عسگرپور در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص تلاش های اخیر جواد شمقدری، معاون امور سینمایی و سمعی بصری وزارت ارشاد برای وارد کردن افرادی که به لحاظ فکری و اعتقادی نزدیکی بیشتری با سلایق فرهنگی دولت دارند گفت: "رمز پویایی ما ارکستراسیون و رنگ آمیزی است. جامعه ایران جامعه کمونیستی نیست که همه در آ یک شکل فکر کنند. یک فرمان از یک جا بیاید و همه همان را بگویند و انجام دهند. این تفکر باعث انحطاط ما در حوزه فرهنگ می شود".

مدیر عامل خانه سینما همچنین رسیدگی به اتهاماتی که اخیرا علیه نهاد تحت نظارت او مطرح شده بود را بی فایده دانست و گفت: "آقایان هرچه دوست دارند می گویند. می گویند خانه سینما پایگاه دشمن شده است. خوب این یک ادعاست که باید سند و مدرک داشته باشد... من هم می توانم بگویم که آنها پایگاه دشمن هستند زیرا با تندروی قصد دارند به جهان بگویند فرهنگ کشور وضعیت درهم و برهمی دارد".

چندی پیش عده ای از منتقدان خانه سینما قرار گرفتن نام گلشیفته فرهانی در میان نامزدهای دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن جشن خانه سینما را با توجه به حضور او در سینمای هالیوود مصداق رخنه کردن دشمن در ساختار خانه سینما دانسته بودند.

مطالب مرتبط