آزادی موقت شیوا نظرآهاری با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی

شیوا نظرآهاری
Image caption شیوا نظرآهاری بعد از انتخابات سال ۸۸ مجموعا حدود یک سال در زندان بوده است

شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر در ایران، شامگاه یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ بعد از حدود ۲۶۰ روز با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا از زندان اوین آزاد شد.

خانم نظرآهاری، از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر، اواخر آذر ماه سال ۱۳۸۸ و در حالی که به همراه تعدادی از فعالان حقوق بشر و حقوق زنان در حال حرکت به سمت قم برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله حسینعلی منتظری بود، بازداشت شد.

جلسه محاکمه شیوا نظرآهاری ۲۶ ساله روز ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ برگزار و اتهام محاربه، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به او تفهیم شد.

شیوا نظرآهاری یک بار دیگر فردای انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۸۸ هم بازداشت شده بود. او آن بار بعد از نزدیک به ۱۰۰ روز بازداشت با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

رد ارتباط با سازمان مجاهدین خلق

بنا بر گزارش هایی که از جلسه محاکمه شیوا نظرآهاری در رسانه های نزدیک به معترضان منتشر شد، مبنای اتهام محاربه ارتباط خانم نظرآهاری با سازمان مجاهدین خلق بوده است.

بنا بر این گزارش ها شیوا نظرآهاری در بخشی از دفاعیات خود ارتباط با سازمان مجاهدین خلق را رد کرده و گفته است که نه تنها ارتباطی با این سازمان نداشته، بلکه "اعمال این سازمان تروریستی" را محکوم می کند.

محمد شریف، وکیل شیوا نظرآهاری، که پیش از این نسبت به وجود اتهام محاربه در پرونده موکلش ابراز نگرانی کرده بود، بعد از جلسه دادگاه گفت که به فرجام پرونده بدبین نیست.

در هفته های گذشته بسیاری از فعالان و سازمان های حقوق بشری در کشورهای مختلف خواهان آزادی شیوا نظرآهاری شده بودند.

از جمله "کنگره اسلامی آمریکا" جایزه ای با عنوان "فعال اجتماعی پشت میله های زندان" را به شیوا نظرآهاری اهدا کرد. این جایزه به فعالان مدنی اهدا می شود که در جامعه خود تاثیرگذار بوده و در زندان به سر می برند.

مطالب مرتبط