تظاهرات در فرانسه در حمایت از زن محکوم به سنگسار در ایران

عکس آرشیوی از تظاهراتی در اعتراض به حکم اعدام خانم آشتیانی
Image caption حکم اعدام خانم آشتیانی با اعتراضات زیادی مواجه شده است

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه حدود هزار نفر در پاریس در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی که در ایران با حکم سنگسار روبروست تظاهرات کرده اند.

سکینه محمدی آشتیانی، 43 ساله و مادر دو فرزند، به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است. مقام های جمهوری اسلامی ماه گذشته در پی فشارهای شدید بین المللی گفتند که حکم سنگسار او معلق شده است.

خانم آشتیانی ابتدا چند سال قبل به حکم دادگاهی به جرم رابطه نامشروع شلاق خورد، اما بعدا توسط دادگاه دیگری که در ارتباط با قتل همسرش تشکیل شده بود، به جرم زنا در زمان حیات همسرش به سنگسار محکوم شد.

جزئیات زیادی درباره پرونده قتل شوهر خانم آشتیانی منتشر نشده است.

با اوج گیری اعتراضها به این حکم، مقام های ایرانی به تازگی گفته اند که پرونده خانم محمدی آشتیانی اکنون به "جرم" مشارکت در قتل همسرش بار دیگر به جریان افتاده است.

جین برکین، خواننده، و برنار آنری لوی فیلسوف فرانسوی در کنار شماری از رهبران سیاسی در تظاهرات روز یکشنبه شرکت کردند.

آقای لوی به حاضران در تجمع گفت: "زنان دیگری هم در معرض خطر سنگسار هستند، اما سکینه بی آنکه بخواهد به یک سمبل بدل شده است."

او افزود: "اگر ما این انسان بی گناه را نجات دهیم، به نجات همه زنان دیگری که در دالان های مرگ منتظر هستند کمک خواهیم کرد، و انتقام کسانی را خواهیم گرفت که با سنگسار اعدام شده اند یا زنده سوزانده شده اند."

حکم سنگسار برای برخی جرایم در ایران قابل اجراست اما به ندرت به کار گرفته می شود. زنده سوزاندن افراد جزو مجازات های رسمی که در ایران اعمال شود نیست.

حکم سنگسار خانم آشتیانی با اعتراض های گسترده و شدیدی روبرو شده است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته با صدور قطعنامه ای رسما از ایران خواست حکم سنگسار خانم آشتیانی را لغو کند.

فرانسه و ایتالیا نیز خواستار گفت و گو درباره پرونده خانم محمد آشتیانی با مقام های ایرانی شده اند؛ درخواستی که از سوی ایران رد شده است.

ایران این اعتراضات را "دفاع از قاتل" توصیف کرده است و می گوید پرونده خانم آشتیانی نباید موضوع بحث حقوق بشر باشد.

مطالب مرتبط