مرگ ۱۳۹ نفر در جاده های ایران در تعطیلات عید فطر

تصادف
Image caption در تعطیلات عید فطر که با روزهای پایانی تابستان مصادف بود خیلی از ایرانیان به مسافرت رفتند

یک مقام پلیس راه ایران می گوید که در حوادث جاده ای تعطیلات سه روزه عید فطر ۱۳۹ نفر کشته و بیش از ۱۶۰۰ نفر مجروح شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرهنگ رسول ضیاءالدین رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راه ایران گفته است که در تصادفات روز پنجشنبه ۱۸ شهریور ۴۴ نفر، در تصادفات روز جمعه ۱۹ شهریور ۳۲ نفر و در تصادفات روز شنبه ۲۰ شهریور نیز ۳۳ نفر کشته شدند.

جمع این تعداد ۱۰۹ نفر است و از اظهارات این مقام پلیس راه چنین به نظر می آید که ۳۰ نفر باقی مانده عابرین پیاده ای بودند که در اثر برخورد اتومبیل های درحال گذر جان باخته اند.

بسیاری از ایرانیان از این تعطیلات که همزمان با هفته های پایانی فصل گرم بود برای سفر استفاده کردند.

همزمان خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گزارش می دهد که روز یکشنبه یک تصادف بسیار شدید در همدان باعث تخریب چند ساختمان و مرگ حداقل شش نفر شده است.

به گفته مقام های شهر همدان در این حادثه یک کامیون تریلر از نوع "هوو" که حامل بار سنگ بود به یک اتوبوس، تاکسی، اتومبیل شخصی پراید و بعد به ساختمانی برخورد کرده است. این اتوبوس، مسافری نداشته است.

این تصادف باعث انفجار و مرگ شش نفر شده است. ۱۰ نفر نیز در آن زخمی شده اند.

علت مرگ این شش نفر سوختگی ناشی از انفجار توصیف شده است. راننده پراید و سه عابر پیاده از جمله کشته ها هستند. راننده کامیون در بیمارستان بستری است.

به گزارش ایسنا سرهنگ محسن مهرایی، رئیس پلیس ترافیک شهری راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، گفت که علت حادثه نقص فنی سیستم ترمز تریلز "هوو" بوده است.

این مقام از دادستان کل کشور تقاضا کرد که با شرکت وارد کننده "هوو" برخورد کند "تا حادثه آفرینی هووها به طور کامل پایان یابد."

مقام های شرکت وارد کننده "هوو" اظهار نظری در این باره نکرده اند.

سرهنگ مهرایی گفته است که تردد کلیه تریلرهای "هوو" تا سوم مهر ماه در اغلب محورهای کشور ممنوع است.

به گزارش ایسنا علی اکبر فامیلی کریمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان، گفت که ورود این تریلر به شهر "غیرمجاز" بوده است.

اما او با قاطعیت کمتری درباره نقص فنی تریلرهای هوو اظهار نظر کرد و گفت: "حرف و حدیث هایی که درباره تریلر هوو وجود دارد نشان دهنده واقعیت هایی درباره نقص فنی این تریلر است که نیاز به رسیدگی دارد."

پلیس ایران از سال ها پیش سعی کرده تا برای کاهش تصادفات، میزان جریمه های رانندگی را افزایش دهد.

سخت تر شدن شرایط دریافت گواهینامه رانندگی و صدور گواهینامه های یک ساله، اجبار رانندگان به بستن کمربند ایمنی، ممنوعیت استفاده از تلفن همراه، نظارت دائمی پلیس در جاده ها، بهسازی برخی مسیر های خطرناک جاده ای از جمله اقدامات پلیس و وزارت راه ایران در این زمینه بوده است.

براساس آمارهای رسمی از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ بیشتر از ۲۶۵ هزار نفر در حوادث رانندگی در جاده های این کشور کشته شده و بیشتر از دو میلیون نفر مصدوم شده اند.

سالانه حدود ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد که گفته می شود یکی از بدترین آمارها در جهان است.

مطالب مرتبط